لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۰

وزیر امور خارجه آلمان می گوید اوکراین همچنان خطرناک است


وزیر امور خارجه آلمان (چپ) در دیدار با نخست وزیر اوکراین
وزیر امور خارجه آلمان (چپ) در دیدار با نخست وزیر اوکراین
مناقشه در اوکراین روز سه شنبه شدت گرفت، جدائی خواهان طرفدار روسیه به یک ستون زرهپوش های ارتش اوکراین حمله کردند، َشش سرباز را کشتند و هشت نفر را مجروح کردند.

وزارت دفاع اوکراین گفت یک گروه ۳۰ نفری از شورشیان ، که آنها را تروریست نامید، به ستون زرهی در حومه روستایی در ۲۰ کیلومتری شهر کراماتورسک در شرق کشور شبیخون زدند.

این حادثه در حالی روی داد که وزیر امور خارجه آلمان به اوکراین رفته است و قصد دارد به آغاز مذاکرات بین دولت اوکراین و جدایی خواهان طرفدار روسیه ، در پی اعلام استقلال دو منطقه شرقی، کمک کند.

فرانک والتر اشتاینمایر، بعنوان بخشی از طرح سازمان امنیت و همکاری برای اروپا، روز سه شنبه برای حمایت از «گفت و شنود ملی» وارد کیف شد، و گفت امیدوار است مذاکرات میز گرد که با میانجیگری دولت او با شرکت سیاستمداران و گروه های مدنی از سراسر اوکراین برگزار می شود به خلع سلاح جدائی خواهان طرفدار روسیه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شهرداری در ۲۵ ماه مه کمک کند.

اشتاینمایر در فرودگاه کیف با آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر موقت ملاقات کرد و سپس رهسپا بندر اودسا در جنوب شد، در آنجا جنگ های خیابانی به آتش گرفتن ساختمانی که ۲ کشته و بیش از ۴۰ مجروح برجا گذاشت منجر شد. وزیر امور خارجه آلمان گفت وضع در اوکراین همچنان «خطرناک و تهدید کننده است.»

کوشش دیپلماتیک او در پی اعلام استقلال دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین در روز دوشنبه، در پی همه پرسی در روز یکشنبه صورت می گیرد. رهبران هر دو منطقه از مسکو خواسته اند پیوستن آنها به روسیه را بررسی کند.

جدائی خواهان درهر دو منطقه می گویند در دو همه پرسی جداگانه در روز یکشنبه، ۹۰ درصد بسود جدا شدن از اوکراین رای دادند. نتایج نمی تواند مستقلا تایید شود.

وزارت امور خارجه اوکراین انتخابات را «ناشیانه» می نامد و می گوید نظر سنجی های منابع اوکراین نشان می دهد اکثریت ساکنان شرق یک اوکراین متحد را ترجیح می دهند.

وزارت امور خارجه کسانی را که «تروریست های طرفدار روسیه» می نامد متهم می سازد مردم را تهدید کردند و می گوید انتخابات آزاد و عادلانه ریاست جمهوری در ۲۵ ماه مه ارجحیت دارد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواهان پایان کوشش برای تضعیف تمامیت ارضی اوکراین شده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا می گویند نتایج همه پرسی های روز یکشنبه را برسمیت نمی شناسند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه شخصا در باره همه پرسی ها اظهار نظر نکرده است. اما روز دوشنبه یک سخنگوی کرملین گفت مسکو به نتایج احترام می گذارد.
XS
SM
MD
LG