لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

آینده تأسیسات ۵۰ میلیارد دلاری سوچی چه خواهد شد؟


بعد از مراسم اختتامیه بیست و دومین دوره بازی های المپیک، کارگران مشغول جمع آوری لوازم و تجهیزات پارک المپیک سوچی هستند.
بعد از مراسم اختتامیه بیست و دومین دوره بازی های المپیک، کارگران مشغول جمع آوری لوازم و تجهیزات پارک المپیک سوچی هستند.

بعد از تمام شدن مسابقات و برنامه های المپیک سوچی، همه به خانه های خود برمی گردند. اما مردم سوچی در این فکرند که این همه تأسیسات پرهزینه که در این شهر ساخته شده، در آینده هم می تواند برای شهر منبع درآمد باشد؟

گزارش جیمز بروک


سوچی در جنوب غربی روسیه در منطقه ای با آب و هوای مرطوب و نیمه استوایی قرار دارد. اینجا در وسط زمستان، می توانید صبح اسکی کنید و بعد از ظهر، تن به آب های دریای سیاه بزنید!

روسیه برای المپیک زمستانی امسال ۵۰ میلیارد دلار هزینه کرد. این هزینه ها احداث یک فرودگاه بین المللی، لنگرگاه برای کشتی های تفریحی، راه آهن، و بزرگراهی که دریا را به کوه متصل می کند، چهار محوطه اسکی با استانداردهای بین المللی و هتل هایی با نزدیک به ۵۰ هزار اتاق را در بر می گیرد – این همه برای ۱۷ روز مسابقات ورزشی .

امروز دیگر گرد و خاک مسابقات خوابیده. ورزشکاران، تماشاگران مسابقات و توریست ها در ترمینال فرودگاه نوساز سوچی منتظر برگشت به کشورشان هستند. می ماند ساکنان محل و نگرانی از این همه پولی که برای پروژه تأسیسات المپیک هزینه شده.

اما دولت روسیه برای آینده این تأسیسات هم برنامه هایی دارد. مرکز خبر واقع در کنار پارک المپیک – که پنج برابر بزرگتر از میدان سرخ مسکو است – قرار است به یک مرکز خرید تبدیل شود.

قطعات یکی از پیست های یخ بازی المپیک را می خواهند از هم جدا کنند و به سیبری بفرستند. تأسیسات دیگر دست نخورده می ماند تا به عنوان مرکز آموزش اسکی بازان، اسکیت سواران و سورتمه سواران روس که می خواهند در بازی های المپیک آینده شرکت کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

موهبتی برای علاقمندان به ورزش

محوطه جدید ورزش های زمستانی برای اسکی بازان و اسنوبورد سواران روس که تا کنون پیست های استاندارد نداشتند، موهبتی به شمار می رود.

ساشا ژراسکوفسکی، کارشناس بازاریابی و اسکی باز اهل مسکو به خبرنگار صدای آمریکا گفت:

«همیشه برای اسکی به اروپا می رفتم، معمولاً به اتریش و فرانسه. حالا می بینم هر چه می خواهم در خود روسیه برایم فراهم است. هتل های خوب، مهمان نوازی، خوراک خوب و از همه مهمتر، برف عالی! دفعه دیگر تعطیلاتم را همین جا می گذرانم.»

اما آیا یک استادیوم ۴۰،۰۰۰ نفری برای یک شهر تفریحی با ۳۴۰،۰۰۰ نفر جمعیت زیادی بزرگ نیست؟

سفر پر خرج برای روس ها

۹۰% تماشاگران بازی های المپیک را روس ها تشکیل می دادند. اما اگر مسابقه المپیک در میان نباشد، باز هم به سوچی خواهند آمد؟

مقامات گردشگری شهر سوچی از این گلایه دارند که به خاطر مالیات، پرواز از مسکو به سوچی بیشتر ازپرواز به ترکیه خرج برمی دارد.

یولیا مالورودنووا معاون اداره جهانگردی سوچی می گوید فقط ۷۰% از هزینه تورهای سوچی، صرف بلیط هواپیما می شود.

خانه استالین: موزه و هتل

آنتونی پاخوموف، شهرار سوچی می گوید بازار مشکل این همه اتاق های هتل را حل می کند:

«مهمترین تنظیم کننده قیمت های بازار، رقابت است، و الآن رقابت خیلی شدید است. فکر می کنم رقابت در بازار مشکل بالا بودن قیمت ها را حل کند.»

مقامات محلی با استفاده از الگوی سوچی، طرحی ابتکاری در دست دارند تا اقامتگاه استالین رهبر قدرتمند اتحاد شوروی در دامنه کوه داخا را به موزه تبدیل کنند، با هتلی که هر شب اقامت در آن برای گردشگران ۴۵۰ دلار آب می خورد. سال آینده، این هتل با چشم اندازهای عالی در گوشه ای از استراحتگاه دیکتاتور روسیه در کرانه دریای سیاه گشایش خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG