لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۹

شورشیان سودان جنوبی آغاز مذاکرات صلح را رد کردند


ژنرال تابان دنگ گای، رهبر شورشیان در کنفرانس مطبوعاتی در آدیس آبابا، ۸ ژانویه ۲۰۱۴
ژنرال تابان دنگ گای، رهبر شورشیان در کنفرانس مطبوعاتی در آدیس آبابا، ۸ ژانویه ۲۰۱۴

سه هفته نبرد میان نیروهای دولتی سودان جنوبی با شورشیان احتمال بروز جنگ داخلی را در این کشور افزایش داده است

شورشیان سودان جنوبی روز چهارشنبه برنامه پیشنهادی دولت را رد کردند. این برنامه به منظور پایان دادن به اختلاف های مربوط به اسیران و بازگشایی مذاکرات صلح برای توقف خشونت هایی که تا کنون یک هزار تن را در جوان ترین دولت جهان به کشتن داده، تهیه شده بود.

سه هفته نبرد، که بیشتر آن در مناطق مورد اختلاف قومی روی داده است، نیروهای دولتی سالوا کی یر، رئیس جمهوری سودان جنوبی را در برابر شورشیان وفادار به ریک ماکار، معاون پیشین رئیس جمهوری قرار داده و احتمال بروز جنگ داخلی را در این کشور نفت خیز افزایش داده است.

روز سه شنبه دو طرف درگی،ر در آدیس ابابا، بر سر توافق در باره آتش بس به گفت و گو های رو در رو نشستند، اما مخالفت کی یر با در خواست شورشیان برای آزادی ۱۱ زندانی که سال گذشته در جریان یک توطئه کودتا بازداشت شده بودند، این گفت و گو ها را متوقف کرد.

روز چهارشنبه دولت پیشنهاد کرده که مذاکرات صلح در مقر سازمان ملل در جوبا برگزار شود و یازده زندانی مورد نظر نیز در روز مذاکرات حضور یابند و پس ازآن به بازداشتگاه بازگردند.

به گفته سخنگوی دولت سودان جنوبی«به نظر می رسد که شورشیان با این پیشنهاد مخالفت کرده اند».

تابان دنگ گای، رئیس هیئت نمایندگی مخالفان در گفت و گوهای ادیس آبابا، گفت آدیس آبابا را مکان مناسبی برای این گفت و گو ها نمی داند. اوگفت: «فکر نمی کنم طرف ما این پیشنهاد را بپذیرد زیرا ادیس آبابا یک زندان بزرگ است».

این سنگین ترین نبردی است که در سودان جنوبی پس از استقلال آن از سودان در سال ۲۰۱۱ روی می دهد. سودان جنوبی در جریان مذاکرات صلحی که به طولانی ترین جنگ داخلی در آفریقا پایان داد، از سودان جداشد. در این جنگ ۲۰۰ هزار تن آواره شدند و صادرات نفت آن متوقف شد.

روز چهارشنبه هردو طرف از نبرد در اطراف بور در شمال جوبا خبر داده اند.

پیتر بیار آجاک، رئیس مرکز مطالعات و تحلیل های استراتژیک در جوبا می گوید عده کمی از این یازده نفر زندانی از حامیان مارکار هستند و بیشتر آنها بخشی از گروه «پسران گارانگ» هستند که گروهی ست متشکل از رفقای پیشین جان گارانگ، قهرمان متوفای آزادی سودان.

شورشیان در آغاز خواستار آزادی زندانیان پیش از انجام مذاکرات شده بودند، اما پس از آن با مذاکره در مورد برقراری آتش بس و سرنوشت زندانیان موافقت کردند.
XS
SM
MD
LG