لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۷

مذاکرات صلح سودان جنوبی آغاز شد


همزمان با انجام مذاکرات میان نمایندگان دولت سودان جنوبی و شورشیان که با هدف پایان دادن به خشونت ها و جنگ داخلی در جدیدترین کشور جهان صورت می گیرد، ارتش سودان جنوبی به جنگ با نیروهای شورشی ادامه داد.

نمایندگان سالوا مایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک ماکار، معاون سابق رئیس جمهوری در مذاکرات صلح که در اتیوپی انجام می شود حضور دارند.
مارتر ون در، خبرنگار صدای آمریکا در آدیس آبابا می گوید زمان شروع مذاکرات چندین بار به تاخیر افتاده است. او گفت مذاکره کنندگان ممکن است روز جمعه یا دیرتر با هم روبرو شوند.

او می گوید تیم ریک ماکار بر خواسته های خود سخت تاکید دارد و کمتر با رسانه ها صحبت می کند و ظاهرا به هر دو تیم گفته شده است بیانیه های خود را به رسانه ها محدود کنند.
بلوک شرق آفریقای ایگاد، متشکل از هشت کشور آفریقایی، میانجی مذاکرات صلح است. آنها امیدوار هستند بتوانند به خشونت های چند هفته اخیر سودان جنوبی که بیش از هزار کشته برجای گذاشته، پایان دهند.

جیمز مای، فرمانده ارتش سودان جنوبی می گوید نیروها به سمت شهر بور، تحت کنترل شورشیان در حرکت هستند. بور صحنه شدید درگیری میان نیروهای دولتی و شورشی است.
سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت دویست هزار نفر در سودان جنوبی بر اثر درگیری های اخیر خانه های خود را ترک کرده اند و ده هزار نفر به کشورهای همسایه پناه برده اند.
XS
SM
MD
LG