لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

سعید جلیلی در ترکیه با کاترین اشتون دیدار می کند


کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران قرار است روز سه شنبه در استانبول دیدار و گفتگو کنند. هدف این دیدار ترغیب ایران به برداشتن گام هایی در جهت اعتمادسازی است. آژانس بین المللی انرژی اتمی میگوید به مذاکره با ایران ادامه خواهد داد.

یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در افتتاح کنفرانس عمومی کشورهای عضو آژانس گفت آژانس به مذاکره با ایران برای رفع کلیه ابهامات باقیمانده ادامه خواهد داد. آمانو به مجمع عمومی گفت امیدوارست سریعاً توافقی حاصل شود و بلافاصله به اجرا گذاشته شود.

از سوی دیگر کاترین اشتون، رئیس کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۵+۱ قصد دارد با سعید جلیلی دبیرشورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد ایران در امور هسته ای مجدداً به گفتگو بنشیند. جلیلی روز دوشنبه در آنکارا با وزیر امور خارجه ترکیه ملاقات کرد و قرار است فردا سه شنبه در استانبول با کاترین اشتون دیدار کند.

بگفته دفترخانم اشتون این دیدار، مذاکره رسمی نیست و بمنظور اینست که به ایران بگوید باید هرچه زودتر گامهای اعتمادساز را بردارد و در خصوص پیشنها گروه ۵+۱ که در مذاکرات رسمی بغداد ارائه شد از خود انعطاف نشان دهد. فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه، ۱۷ سپتامبر، در مجمع عمومی آژانس گفت زمان میتواند ابهامات را به خوبی رفع کند.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز امروز گفت که هنوز در مورد ایران راه حل سیاسی امکانپذیر است. خانم مرکل ایران را تهدیدی نه تنها برای اسرائیل بلکه برای کل جهان خواند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سرائیل یکشنبه در مصاحبه با شبکه های خبری آمریکا گفت اگر اکنون جلوی ایران گرفته نشود تا حدود یک سال دیگر ایران ۹۰% توانائی برای تولید بمب اتمی را در اختیار خواهد داشت. بنیامین نتانیاهو میخواهد رئیس جمهوری آمریکا هم اکنون خط قرمزی را برای ایران تعیین کند تا در صورت عبور از آن، به ایران با حمله نظامی پاسخ داده شود.

محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه به خبرنگاران گفت اگر جهان نتواند جلوی اسرائیل را بگیرد اولویتهای ایران تغییر خواهد کرد و از پیمان منع تولید و گسترش خارج خواهد شد، اما الزاماً بمب هسته ای تولید نخواهد کرد. جعفری متقابلاً اسرائیل را تهدید به مقابله به مثل کرد و گفت با توجه به اندازه کوچک کشور اسرائیل و آسیب پذیری دولتش چیزی از آن باقی نخواهد ماند.
XS
SM
MD
LG