لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

ظهور دوباره مرد کلیدی برنامه هسته ای ایران


اقدامات ایالات متحده علیه شرکت های که به ایران ارتباط دارد
اقدامات ایالات متحده علیه شرکت های که به ایران ارتباط دارد
محسن فخری زاده با رابرت اُپنهایمر، کارشناس فیزیک آمریکایی مقایسه می شود که در دهه ۴۰ میلادی کار نظارت بر ساخت بمب اتم در آمریکا را برعهده داشت. آقای فخری زاده طی دو دهه گذشته در پیشبرد برنامه هسته ای اش نقشی کلیدی ایفا کرده است. محسن فخری زاده، ۵۱ ساله و عضو ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و طی دو دهه گذشته تحقیقات اتمی برای ساخت سلاح اتمی و کلاهک هسته ای را برعهده داشته است.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال می نویسد، فخری زاده در سال ۲۰۰۶ از این شکوه داشت که فعالیت ها و سرمایه گذاری هایش در برنامه تسلیحات اتمی از سوی دولت ایران معلق شده است. مقامات آمریکایی می گویند از طریق نفوذ در ایمیل های رد و بدل شده و همچنین شنود تلفنی به این اطلاعات دست یافته اند. گزارش اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در سال ۲۰۰۷ نشان می دهد که ایران تلاش هایش برای ساخت بمب اتم را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده بود. اسرائیل نتیجه این تحقیق را زیر سوال می برد.

این در حالی است که هم اکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی معتقد است محسن فخری زاده یک تاسیسات تحقیقاتی به نام «سازمان تحقیقات و نوآوری دفاعی» در محله مژده در شمال تهران بازکرده که از جمله درباره توسعه تسلیحات اتمی فعالیت می کند. مقامات امنیتی که این تاسیسات را از نزدیک مشاهده کرده اند می گویند شماری از کارکنان علمی و نظامی آنجا پیشتر در مرکز تحقیقات تسلیحات اتمی قبلی ایران فعالیت داشتند.

شماری از همکاران نزدیک آقای فخری زاده اهمیت بروکراسی ایرانی و تاثیر آن بر آینده اتمی ایران را مطرح کرده اند. فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و از معاونان ریاست جمهوری یکی از این افراد است.

محسن فخری زاده در حالی دوباره در صحنه اتمی ایران ظاهر شده که تلاش های دیپلماتیک بین المللی در این زمینه مدتی است متوقف شده و اسرائیل تهدید نظامی علیه ایران را شدت بخشیده است.

گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی از افزایش شمار سانتریفوژها در ایران خبرداد و گفت ایران در حال انتقال تجهیزات بیشتر اتمی به تاسیسات زیرزمینی فردو است.

ایران با رد تمامی اتهامات می گوید برنامه اتمی اش با اهداف صلح آمیز است.
اعضای ارشد دولت باراک اوباما می گویند گزارش امنیتی سال ۲۰۰۷ در مورد ایران دقیق است. آنان می گویند احتمال مشارکت آقای فخری زاده در برخی تحقیقات تسلیحات اتمی هست اما نقش او، همانند پیش از ۲۰۰۳، محوری نبوده است.

اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی نگران آن هستند که تحقیقات مشکوک فخری زاده روی کلاهک های هسته ای، با سیستم های موشکی و تولید اورانیوم بیشتر غنی شده در ایران ارتباط داشته باشد. آنان می گویند ایران در حال پیشرفت دائم به سوی نقطه بی بازگشتی است که نه حمله نظامی و نه دیپلماسی بر آن کارگر نیست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید تحقیقات تسلیحاتی که گمان می شد در سال ۲۰۰۳ کنار گذاشته شده، بار دیگر در سازمان زیر نظر فخری زاده از سرگرفته شده است. آژانس می گوید این مرکز مجهز به شش بخش از جمله آزمایشگاه ذوب فلزات و آزمایش انفجاری و شیمیایی است و مستقیما به سپاه پاسداران گزارش می دهد.

مقامات آژانس می گویند این سازمان، تازه ترین پایگاه محسن فخری زاده است. حدود دو دهه است که آژانس و آمریکا فعالیت های فخری زاده را دنبال می کنند.

روزنامه وال ستریت جورنال می نویسد امسال بیش از ۱۶۰۰ تلکس متعلق به سازمان تحقیقات و نوآوری دفاعی به دست موسسه امنیت بین المللی و علوم در واشنگتن رسیده است. این تلکس ها نشان می دهند که سازمان آقای فخری زاده چطور خرید های تجهیزات تکنولوژیک را پوشش داده. مثلا تلکس اول ژانویه ۱۹۹۱ متعلق به خرید یک نمونه مگنت از شرکت اروپایی توسط دانشگاه شریف است اما آدرس تحویل کالا متعلق به دانشگاه نیست بلکه آدرس شرکت آقای فخری زاده بر آن درج شده.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۷ تحریم های اقتصادی را بر محسن فخری زاده و فریدون عباسی دوانی اعمال کرد. در نوامبر ۲۰۱۰ نیز عباسی دوانی یکی از اهداف بالقوه ترور شخصیت های مرتبط با برنامه اتمی ایران بود.
XS
SM
MD
LG