لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

رئیس جمهور مغولستان از تاسیسات اتمی نطنز بازدید کرد


نمایی از تاسیسات اتمی نطنز
نمایی از تاسیسات اتمی نطنز
ایران روز دوشنبه به رئیس جمهوری مغولستان اجازه داد تا از تاسیسات اصلی غنی سازی اورانیوم بازدید کند. این اولین بار است که ایران درهای این تاسیسات را به روی یک رهبر خارجی باز می کند.

بازدید تساخیاگین البگدورج از تاسیسات هسته ای نطنز، پس از برگزاری نشست سران کشورهای عدم تعهد در تهران صورت میگیرد.

تلویزیون دولتی ایران تصاویری از بازدید آقای البگدورج از سانتریفوژهای غنی سازی اورانیوم در تاسیسات نطنز را نشان داد. غرب می گوید برنامه هسته ای ایران با هدف تولید سلاح اتمی است اما ایران می گوید اهدافش تنها صلح آمیز و از جمله تولید انرژی است.

رسانه های ایرانی می گویند رئیس جمهوری مغولستان می توانست از هرجایی در تاسیسات نطنز که مایل است بازدید کند. به گفته این رسانه های آقای البگدورج گفت: «این محل جای منحصربه فردی است. شاید در دیگر کشورها امکان بازدید از چنین مکان حساسی وجود نداشته باشد. دریافتم که چطور اورانیوم غنی شده برای اهداف صلح آمیز تولید انرژی به کار گرفته می شود.»

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات نطنز بازدید می کنند. ایران در گذشته نیز به برخی دیپلمات های غربی و روزنامه نگاران اجازه ورود به این تاسیسات را داده است.

مغولستان یکی از ۱۲۰ عضو جنبش غیرمتعهدها است که هفته گذشته در تهران تشکیل جلسه داد. در این نشست، تهران اعلام کرد که در تاسیسات اتمی خود را به روی هیات های شرکت کننده باز می کند.
XS
SM
MD
LG