لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

اختلافات ایران و آژانس همچنان پابرجاست


هرمان ناکارتس در میان خبرنگاران حاضر در وین
هرمان ناکارتس در میان خبرنگاران حاضر در وین
مذاکرات ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی روز جمعه سوم شهريورماه در وين بدون دستيابی به توافق پايان يافت. هرمان ناکارتس، رئيس هيات مذاکره‌کننده آژانس، گفت اختلافات بين ايران و آژانس همچنان پابرجاست.

وی افزود مذاکرات بسيار فشرده بود، اما اختلافات اساسی بين ايران و سازمان ملل متحد همچنان باقی است و همين مساله مانع از دستيابی به توافقی شد.

اما علی اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی، مذاکرات نمايندگان ايران و آژانس را مثبت و کارشناسی خوانده است.

وی پیش از آغاز مذاکرات از تشکیل تیم ویژه ایران در این آژانس ابراز بی اطلاعی کرده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه اعلام کرده بود دیپلمات ها به این خبرگزاری گفته اند آژانس بین المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد در حال شکل بخشیدن به تیم ویژه ای در مورد ایران است که اعضای آن را کارآگاهان و ماموران تحقیق در باره فناوری های تسلیحاتی، تحلیلگران اطلاعاتی و کارشناسانی دیگر از جمله کارشناسان امور مرتبط با تشعشعات اتمی تشکیل می دهند.

به گزارش آسوشیتدپرس دیپلمات ها گفته اند هدف از چنین اقدامی قدرت بخشیدن به توانائی های تحقیق و بازرسی در باره سوءظن های حاکی از فعالیت های پنهانی تهران در امور مرتبط با تسلیحات اتمی است.

اقدام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تشکیل واحدی که فقط فعالیت های یک کشور را زیر ذره بین بگذارد اقدامی غیر عادی محسوب می شود، و اولویتی را منعکس می کند که این آژانس برای تحقیق درباره ایران و نگرانی های حاکی از نزدیک شدن تهران به توانائی های تولید تسلیحات اتمی قائل است.

تهران می گوید به داشتن تسلیحات اتمی علاقه ای ندارد و هیچگاه برای تولید چنین تسلحیاتی وارد عمل نشده است.

خبرگزاری آسو شیتدپرس، از چهار دیپلماتی که منبع این خبر بوده اند، به درخواست خود آنان نام نبرد زیرا مجاز به افشاگری در مورد برنامه های محرمانه آژانس نبوده اند.

تشکیل تیم ویژه در مورد ایران در حالی است که مذاکرات هسته‌ای یک‌روزه نمایندگان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه، سوم شهریورماه، در وین آغاز شد. شماری از دیپلمات‌های حاضر در وین اعلام کرده‌اند که ایران بر تعداد سانتریفیوژهای فردو افزوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چندین دیپلمات‌ در وین روز پنج‌شنبه، دوم شهریورماه، گفتند جمهوری اسلامی سانتریفیوژهای بیشتری در تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی فردو، در نزدیکی قم، نصب کرده‌ و یکی از این منابع شمار این سانتریفیوژها را «صدها دستگاه» اعلام کرده است.

یکی از دیپلمات‌های حاضر در وین با اشاره به این که به باور آنها ایران به نصب سانتریفیوژ در فردو ادامه می‌دهد، تأکید کرده است که سانتریفیوژهایی که به تازگی نصب شده‌اند هنوز غنی‌سازی را آغاز نکرده‌اند.

یک دیپلمات دیگر به رویترز گفته است که به نظر می‌رسد ایران نصب دو آبشار سانتریفیوژ‌ را، با ظرفیت ۱۷۴ سانتریفیوژ در هر آبشار، به پایان رسانده است.

به نوشته رویترز، در صورت صحت این ماجرا، این دو آبشار به مجموعه شش آبشاری که پیشتر در فردو نصب شده‌اند اضافه می‌شود. رویترز تأکید کرده است که از شش آبشار نصب شده در فردو، چهار آبشار به غنی‌سازی اورانیوم مشغول هستند.
XS
SM
MD
LG