لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

برنامه اتمی ایران و ناتوانی آژانس در تعیین ماهیت آن


تحليلگران و کارشناسان تسليحاتی می گويند آژانس بين المللی انرژی اتمی بايد قبول کند که قادر به تشخيص ماهيت فعاليتهای هسته ای ايران نيست و نمی تواند تشخيص دهد که آيا ايران به واقع در حال توليد سلاح اتمی است و آيا شورای امنيت سازمان ملل متحد اصولاً لازم است گام قاطع تری در اين زمينه بردارد.

ديويد آلبرايت، کارشناس تسليحاتی در مؤسسه امنيت بين المللی و علمی می گويد، آژانس به هر حال مسئوليتی بر عهده دارد و بايد کاری کند تا به عنوان يک نهاد اعتبارش محفوظ بماند. از اين رو بايد به کار خود ادامه دهد و تکليف برنامه اتمی ايران را روشن کند. و متأسفانه اين امر خطر يک اقدام نظامی را به دنبال خواهد داشت.

يوکيا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته دولت ايران را به باد انتقاد گرفت که ماههاست کار بازرسی سايت پارچين را به تأخير انداخته است.

در اين ميان اسرائيل نيز مدام گوشزد می کند که تلاشهای ديپلماتيک برای تشخيص ماهيت فعاليتهای اتمی ايران تا حال موثر واقع نشده است.

آمانو روز گذشته گفت، دور باطل ديگر بس است. او در اشاره به بی نتيجه بودن مذاکراتی که تا کنون صورت گرفته افزود، اين مسئله خيلی آزاردهنده شده است.

از سوی ديگر، هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا روز يکشنبه اعلام کرد، آمريکا مهلتی برای ايران تعيين نخواهد کرد، چون دولت ايران به اندازه کافی از تحريمهای اقتصادی لطمه می بيند و واشنگتن معتقد است هنوز فرصت کافی برای مذاکرات مؤثر وجود دارد.

جلسات نشست شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار است در تمام طول هفته پشت درهای بسته برگزار شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، تشديد فعاليتهای غنی سازی اورانيوم و بالا بردن ظرفيت سانتریفیوژها در سايت های نظنز، و فوردو را زنگ خطر تلقی کرده است.
چون اورانيوم با درجه غلظت بالا ايران را يک گام به اورانيوم مناسب برای توليد سلاح هسته ای نزديکتر می کند.

ديويد آلبرايت با توجه به همه اين احتمالات می گويد، در حال حاضر چاره ای وجود ندارد، جز اينکه به مذاکرات در يک سطح بالاتر ادامه داد.
XS
SM
MD
LG