لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۵

نمایندگان حلب در پارلمان به ترکیه پناهنده شدند


هلیکوپترهای مسلح سوریه روز جمعه چندین محله حلب بزرگترین شهر و مرکز بازرگانی کشور را زیر آتش گرفتند، در همین حال دولت سربازان و خود روهای زرهی را برای حمله احتمالی به آن آماده می سازد.
فعالان مستفر در حلب گفتند هلیکوپترها از مسلسل های سنگین علیه مناطق شورشیان در داخل و اطراف شهر استفاده می کنند. به گفته آنها، شایع است که لشکر چهارم ارتش، به فرماندهی ماهر برادر اسد برای حمله ای عمده آماده می شود.

ایالات متحده و سازمان ملل متحد نسبت به کشتار فوری در حلب، که یونسکو آن را یک میراث جهانی نامیده است، ابراز نگرانی کرده اند.
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت گزارش های تایید نشده از دمشق، پایتخت سوریه، از قتل های فراقانونی و تیراندازی به غیر نظامیان در جریان نبرد در حومه های شهر حکایت دارد.
در این میان، کمیته بین المللی صلیب سرخ روز جمعه اعلام کرد به دلیل نگرانی های امنیتی برخی از کارگران خارجی را از سوریه به لبنان منتقل می کند. یک سخنگو همچنین گفت هلال احمر سوریه برخی از عملیات امداد در حلب را به حال تعلیق در می آورد.

نبرد سنگین در حلب از ۲۰ ژوئیه (۳۰ تیر) شروع شد، زمانی که شورشیان عملیاتی را برای تصرف آن آغاز کردند. کنترل حلب ، که بیش از دو و نیم میلیون جمعیت دارد، می تواند مسیر مناقشه ۱۶ ماهه را تغییر دهد، و پیروزی مهمی برای هر طرفی که بر آن مسلط شود فراهم آورد.
حلب تا روزهای اخیر از آنچه دیپلمات ها آنرا یک جنگ داخلی فرقه ای می نامند در امان بود.

در همین حال خبرگزاریها روز جمعه گفتند قانونگذاران حلب به ترکیه فرار کرده اند. این عده نخستین نمایندگان پارلمان سوریه هستند که در ۱۶ ماه قیام پناهنده شده اند.

در این میان، ژنرال نروژی رابرت وود، که دوره ماموریتش به عنوان سرپرست ناظران سازمان ملل متحد منقضی می شود، گفت به گمان او روزهای ماندگاری بشار اسد در قدرت به پایان می رسد، و تا سقوط رژیمی که از قدرت نظامی سنگین و خشونت نامناسب علیه شهروندان خود استفاده می کند، زمان زیادی باقی نمانده است.

کوفی عنان فرستاده بین المللی و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه در لندن ملاقات کردند و در باره آینده کوشش های میانحیگرانه و هیات نظارت سازمان ملل متحد در سوریه به تبادل نظر پرداختند.

ويکتوريا نولند سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا پنجشنبه گفت: گزارش‌های قابل اعتماد از حرکت کاروان‌های تانک ارتش سوريه به سمت شهر حلب و حملات هوايی به اين شهر با استفاده از هليکوپتر و جنگنده سخن می‌گويند که خود تحولی خطرناک در عمليات حکومت برای سرکوب معترضان مسلح است. وی از قتل عام در حلب ابراز نگرانی کرد و افزود:«به نظر می‌رسد که نظام سوريه خود را برای چنين کاری آماده می‌کند.»

خانم نولند ضمن ابراز نگرانی از سرنوشت مردم حلب در این برخوردها گفت قلب ما با مردم حلب است و این «تلاش بی‌ثمر ديگری از سوی نظام برای حفظ سيطره خود بر شهر است.»
XS
SM
MD
LG