لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۹

ترکیه گذرگاه های مرزی با سوریه را می بنددفعالان اوپوزیسیون در سوریه می گویند نیروهای امنیتی روز چهارشنبه در کوشش برای بیرون راندن شورشیان، با هلیکوپتر و مسلسل هدف هایی را در حومه دمشق و در حلب زیر آتش گرفتند.
به گفته فعالان، شورشیان یک کلانتری را در حلب به آتش کشیدند. آنها همچنین می گویند زدوخورد و گلوله باران سنگین در مناطقی از جمله حمص، حما و دیر الزور ادامه یافت.
گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای امریکا می گوید روز چهارشنبه در ناآرامی هایی ضد دولتی در سراسر کشور بیش از ۴۰ تن کشته شدند .

فعالان اپوزیسیون سوریه می گویند دولت نیروهای کمکی به شهر حلب فرستاده است، در آنجا پنج روز است نبردی سخت بین شورشیان و ارتش جریان دارد.

در این میان، مقامات در ترکیه گفتند گذرگاه های مرزی بین دو کشور به دلیل خراب شدن شرایط امنیتی روز چهارشنبه بسته خواهد بود.
شورشیان سوریه چندین گذرگاه را تصرف کرده اند. هفته پیش در جریان نبرد بین نیروهای اپوزیسیون و دولت سوریه در باب الحوا، کامیون های ترکیه به آتش کشیده و چپاول شدند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه امریکا را متهم کرد با خودداری از محکوم ساختن انفجار هفته پیش در دمشق که چندین مقام امنیتی ارشد را کشت، تروریسم را توجیه می کند.
روسیه همچنین گفت تحریم های جدید اتحادیه اروپا که از اعضا می خواهد محموله های هوایی و دریایی مظنون عازم سوریه را بازرسی کنند، به منزله محاصره کشور است. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای گفت این اقدام نتیجه معکوس خواهد داشت و با روح برنامه صلح کوفی عنان مغایرت دارد.
XS
SM
MD
LG