لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۷

هشدار اوباما به سوریه در استفاده از سلاح شیمیایی


فعالان مخالف رژیم سوریه می گویند برخوردهای شدید بین شورشیان و نیروهای دولتی در حلب در شمال این کشور ادامه دارد. حلب تا چندین روز پیش از مناطق نسبتاً آرام در شورش علیه بشار اسد به شمار می رفت.

به گفته فعالان سوری خشونتهای روز سه شنبه شامل برخوردهای سنگین در چندین محله حلب بود. همچنین خبر می دهند حمله به نیروهای دولتی در زندان مرکزی شهر دست کم ۱۵ کشته بر جای نهاده است.

گروه هماهنگی مخالفان می گویند نیروهای دولتی روز سه شنبه مناطقی در خارج از پایتخت و نیز شهرهای دیر عزر و حمص را بمباران کرده اند. منابع اپوزیسیون از گلوله باران شهر حراک گزارش داده اند و می گویند در آنجا دست کم ۶ کودک بر اثر انفجارهایی کشته شدند.

در همین حال بشار اسد جانشین مقاماتی را که در بمب گذاری هفته پیش کشته شدند تعیین کرد. مقامات دولت سوریه می گویند اسد چندین مقام را در پست های امنیتی بالا گماشته است، از جمله علی مملوک به عنوان رییس سازمان امنیت است که جای هشام اختیا را می گیرد. اختیا یکی از چهار مقام ارشدی بود که در انفجار بمب در دمشق در روز چهارشنبه کشته شدند.

پرزیدنت باراک اوباما مانند دیگر رهبران جهان به سوریه نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی هشدار داد. آقای اوباما گفت اگر سوریه از گازهای سمی و مواد شیمیایی کشنده در جنگ استفاده کند، بشار اسد مسئول آن خواهد بود.


هشدار آقای اوباما بعد از آن انجام شد که جهاد مقدسی سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه گفت دولت هرگز از سلاح شیمیایی علیه مردم خودش استفاده نخواهد کرد، اما اگر علیه «متجاوزان خارجی» استفاده خواهد شد. او گفت سلاح شیمیایی کشور از سوی دولت حفاظت می شود.
دبیرکل سازمان ملل نیز روی دوشنبه استفاده سوریه از سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح شیمیایی را «شنیع» دانست و گفت امیدوار است جامعه بین المللی با نظارت بر شرایط مطمئن شود که چنین حملاتی صورت نخواهد گرفت.

دمشق کنوانسیون بین المللی سال ۱۹۹۲ را مبنی بر منع استفاده، تولید یا ذخیرۀ سلاحهای شیمیایی امضا نکرده، اما مقامهای سوریه تاکنون منکر آن می شدند که سلاح شیمیایی دارند.

اسرائیل و چند کشور غربی نسبت به امکان آن ابراز نگرانی کرده اند که سلاحهای شیمیایی به دست گروههای شبه نظامی بیافتد.

وزرای امور خارجۀ شماری از کشورهای عربی روز یکشنبه به بشار اسد پیشنهاد کردند که اگر از قدرت کناره بگیرد، خروج امن از کشورش را برای وی فراهم آورند. وزرای خارجۀ کشورهای عضو اتحادیۀ عرب طی نشستی در دوحۀ قطر ارتش آزاد سوری ه- وابسته به اپوزیسیون- و نیروهای مخالف اسد را به تشکیل دولت انتقالی ترغیب کردند.

سخنگوی وزارت خارجۀ سوریه در واکنش به این پیشنهاد، گفت:«متأسفیم که اتحادیۀ عرب به جای کمک کردن به سوریه که یکی از اعضای بنیانگذار آن بوده، چنین پیشنهاد غیراخلاقی را مطرح کرده است.»
XS
SM
MD
LG