لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۶

استفاده از هلی کوپتر و تانک علیه مخالفان در حلب


فعالان اپوزیسیون در سوریه می گویند انتظار دارند نیروهای دولتی بزودی هجوم عمده ای را به مناطقی در شهر حلب که شورشیان در کنترل دارند آغاز کنند.

این فعالان روز پنجشنبه به نقل از منابع نزدیک به نیروهای امنیتی گفتند دولت سربازان را در نواحی جنوب شهر، که در روزهای اخیر شاهد حملات هلیکوپتر و تانک بوده است، متمرکز می کند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گزارش داد روز پنجشنبه نیروهای دولتی چند محله حلب را زیر آتش گرفتند، یک دختر را کشتند و چندین نفر را مجروح کردند.
به گفته این گروه زدوخوردهای مرگبار در حما و در دیرالزور نیز صورت گرفت، و خودروهای نظامی در ادلیب هدف انفجارهایی قرار گرفتند. این گروه همچنین خبر از نبرد و انفجار در دمشق داد، که در آنجا سربازان تلاش کرده اند آخرین نشانه های مقاومت شورشیان را از میان بردارند.

فعالان مخالف دولت سوریه می گویند دولت در حلب (مرکز اقتصادی سوریه) از هلیکوپترهای تهاجمی و تانک استفاده کرده است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید واشنگتن روز چهارشنبه گفت چنین تاکتیک هایی «عمق گمراهی» رژیم بشار اسد را نشان می دهد.وی همچنین گفت ایالات متحده تایید کرده است که دو دیپلمات دیگر سوریه - سفیران آن در قبرس و امارات متحده عربی - فرار کرده اند. آنها به سفیر دمشق در عراق وشماری از افسران بلند پایه که قبلا به مخالفان پیوسته اند ملحق می شوند.

در این میان در حالی که نبرد در حلب و شهرهای دیگر ادامه دارد، دیپلمات های عرب روز چهارشنبه گفتند آنها برای ارائه قطعنامه ای به مجمع عمومی سازمان ملل متحد آماده می شوند. قطعنامه احتمالاً به اظهارات مقامات سوریه در مورد امکان استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مهاجمان خارجی اشاره خواهد کرد.
روسیه و چین سه قطعنامه شورای امنیت را که خواهان اقدامات سختی علیه سوریه بود وتو کرده اند، اما قطعنامه های مجمع عمومی قابل اجرا نیست و نمی تواند وتو شود.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه رهبران جهان را به عمل برای پایان دادن به «قصابی» در سوریه فراخواند و گفت جامعه جهانی نمی تواند «در پشت کلمات تند و عمل ضعیف پناه بگیرد.»

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گزارش داد فقط روز چهارشنبه حدود ۱۶۰ سوری در سراسر کشور کشته شدند. گروه می گوید شمار کسانی که از آغاز قیام علیه بشار اسد کشته شده اند از ۱۹ هزار تن فراتر می رود.
XS
SM
MD
LG