لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۵

شورشیان سوریه زیر آتش هلیکوپتر و تانک


فعالان اوپوزیسیون در سوریه می گویند نیروهای امنیتی روز چهارشنبه در کوشش برای بیرون راندن شورشیان، با هلیکوپتر و مسلسل هدف هایی را در حومه دمشق و در حلب زیر آتش گرفتند.

به گفته فعالان، شورشیان یک کلانتری را در حلب به آتش کشیدند. آنها همچنین می گویند زدوخورد و گلوله باران سنگین در مناطقی از جمله حمص، حما و دیر الزور ادامه یافت.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای امریکا می گوید روز چهارشنبه در ناآرامی هایی ضد دولتی در سراسر کشور بیش از ۴۰ تن کشته شدند.

در واشنگتن، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت گزارش های مبنی بر استفاده بشار اسد از هلیکوپترهای تهاجمی، تانک و سلاح های دیگر عمق ضلالت رژیم او را نشان می دهد.

در این میان، مقامات در ترکیه گفتند گذرگاه های مرزی بین دو کشور به دلیل خراب شدن شرایط امنیتی روز چهارشنبه بسته خواهند بود.

شورشیان سوریه چندین گذرگاه را تصرف کرده اند. هفته پیش در جریان نبرد بین نیروهای اوپوزیسیون و دولت سوریه در باب الحوا، کامیون های ترکیه به آتش کشیده و چپاول شدند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه آمریکا را متهم کرد با خودداری از محکوم ساختن انفجار هفته پیش در دمشق که چندین مقام امنیتی ارشد را کشت، تروریسم را توجیه می کند.

روسیه همچنین گفت تحریم های جدید اتحادیه اروپا که از اعضا می خواهد محموله های هوایی و دریایی مظنون عازم سوریه را بازرسی کنند، بمنزله محاصره کشور است. وزارت امور خارجه در بیانیه ای گفت این اقدام نتیجه معکوس خواهد داشت و با روح برنامه صلح کوفی عنان مغایرت دارد.

در رویدادی دیگر، مسئول عملیات صلحبانی سازمان ملل متحد گفت ماموریت در سوریه در سطحی پایین ادامه دارد.
XS
SM
MD
LG