لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

یک فرمانده ارشد جهاد اسلامی در حمله هوایی اسرائیل به غزه کشته شد


تصویری از ساختمان محل اقامت تیسیر الجعبری، فرمانده جهاد اسلامی، پس از حمله اسرائیل. ۵ اوت ٢٠٢٢
تصویری از ساختمان محل اقامت تیسیر الجعبری، فرمانده جهاد اسلامی، پس از حمله اسرائیل. ۵ اوت ٢٠٢٢

یک فرمانده ارشد جهاد اسلامی روز جمعه بر اثر حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه کشته شد.

این گروه اسلامگرا ضمن تایید کشته شدن تیسیر الجعبری، تهدید کرده است که به اهدافی دوردست در اسرائیل، از جمله تل‌آویو، حمله خواهد کرد.

به گفته ارتش اسرائیل، او هماهنگ‌کننده اصلی حماس و جهاد اسلامی بود.

مقامات محلی گفته‌اند در جریان حمله هوایی اسرائیل ٩ فلسطینی کشته و ۴۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

اما یک مقام اسرائیلی گفته است طبق برآوردهای ارتش در این حمله حدود ۱۵ «تروریست» کشته شده‌اند.

حمله روز جمعه به دنبال دستگیری بسام السعدی، فرمانده ارشد جهاد اسلامی، در کرانه باختری روی داده است. اسرائیل پس از دستگیری السعدی تمام گذرگاه‌های غزه و راه‌ها و جاده‌های نزدیک به این باریکه را از بیم اقدامات تلافی‌جویانه شبه‌نظامیان فلسطینی مسدود کرده است.

زیاد النخاله، فرمانده جهاد اسلامی، در مصاحبه‌ای با کانال المیادین نزدیک به جمهوری اسلامی هشدار داده در واکنش، «تل‌آویو و همه شهرهای اسرائیل» هدف راکت‌های این گروه اسلامگرا قرار خواهند گرفت.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت انتظار می‌رود حملاتی راکتی به مرکز اسرائیل شود، اما سامانه گنبد آهنین آماده رهگیری و انهدام آنها خواهد بود.

او افزود تریلی‌های حامل سوخت به تنها نیروگاه برق غزه نیز به دنبال اطلاع یافتن ارتش اسرائیل از تحرکات جهاد اسلامی به منظور حمله به اسرائیل، در دقیقه آخر متوقف شدند.

اسرائیل و ستیزه‌جویان فلسطینی در غزه از سال ٢٠٠٩ پنج بار با یکدیگر جنگیده‌اند. آخرین مورد درگیری آنها جنگ ١١ روزه سال ٢٠٢١ بود که طی آن ١٣ اسرائیلی و دست‌کم ۲۵۰ فلسطینی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG