لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

زینت مودب، بازیگر نخستین فیلم ناطق فارسی ساخته شده در ایران درگذشت


زینت مودب
زینت مودب

زینت مودب (خطیبی)، بازیگر نخستین فیلم ناطق فارسی در ایران، ششم مرداد در شهر لس‌آنجلس درگذشت؛ او هنگام مرگ صد سال سال داشت.

خانم مودب با بازی در فیلم «توفان زندگی» به کارگردانی علی دریابیگی و تهیه‌کنندگی اسماعیل کوشان به شهرت رسید. این‌ نخستین فیلم ناطق فارسی ساخته شده در ایران است که در سال ۱۳۲۷ توسط «میترا فیلم» تولید شد.

«زندانی امیر»، «واریته بهاری»، و «دشمن زن» سایر فیلم‌هایی است که زینت مودب در آنها بازی کرد.

فیروزه خطیبی، روزنامه‌نگار، نویسنده، و کارگردان ساکن لس‌آنجلس ضمن تأیید خبر درگذشت مادرش، به صدای آمریکا گفت: «مادرم در دوران عبور از سنت به مدرنیته از اولین زنان شجاعی بود که علی‌رغم مخالفت برادران و خانواده‌اش، و همچنین یک جامعه مردسالار و مذهبی در دو فیلم ایرانی در نقش اصلی بازی کرد و به این صورت راه را برای بسیاری دیگر هموار کرد.»

خانم خطیبی در ادامه افزود: «مبارزه مادرم در آن زمان بی‌شباهت به مبارزات زنان بی‌پروا و از جان گذشته انقلاب زن، زندگی، آزادی در ایران نیست که هر روز برای دستیابی به آزادی وحقوق انسانی خود می‌جنگند.»

زینت مودب پس از هنرنمایی در توفان زندگی در سال ۱۳۲۷، در فیلم «زندانی امیر» به کارگردانی اسماعیل کوشان نیز بازی کرد، و در عین حال به‌عنوان نخستین زن تدوینگر در شرکت سازنده یعنی میترا فیلم به کار مونتاژ پرداخت.

زینت مودب
زینت مودب

زینت مودب هنگام تولید «واریته بهاری»، نخستین فیلم کمدی فارسی در سال ۱۳۲۸ با پرویز خطیبی، نویسنده و کارگردان مطرح آن دوران آشنا شد.

خانم مودب پس از ازدواج با پرویز خطیبی و بازی در فیلم دشمن زن در سال ۱۳۳۷ به نویسندگی و کارگردانی پرویز خطیبی، فعالیت‌های هنری خود را محدود به دوبلاژ فیلم، کار در رادیو ایران، صداپیشگی، و شرکت در نمایش‌های رادیویی کرد.

زینت مودب
زینت مودب


زینت مودب ۱۷ سال در رادیو ایران فعالیت کرد. او سال‌ها با نام مستعار «آرزو» به اجرای نقش‌های مختلف در نمایش‌های جدی رادیویی پرداخت، و نخستین مجری زن برنامه‌های «راه شب» و «رادیو دریا» بود.

زینت مودب
زینت مودب

این هنرمند در برنامه‌های «فرهنگ مردم» در زمینه خواندن اشعار فولکلوریک به شیوه ضربی از نواحی مختلف ایران نیز فعالیت کرد و دو بار به‌عنوان بهترین مجری این برنامه برگزیده شد.

خانم مودب در سال ۱۳۵۴ به آمریکا مهاجرت کرد و پس از انقلاب ۵۷ همراه با پرویز خطیبی به تهیه و اجرای برنامه‌های رادیویی، نوارهای سیاسی و فکاهی، و آثار نمایشی رادیویی و تلویزیونی پرداخت.


او در این دوران به‌عنوان گوینده، بازیگر، صداپیشه، منشی صحنه، و طرح لباس با پرویز خطیبی همکاری داشت و فعالیت‌های هنری خود را ادامه داد.

زینت مودب در سال ۱۳۰۲ در شهر لاهیجان متولد شد و صاحب فرزندی به نام نسرین از ازدواج نخست بود. فیروزه، فرزین، و فرناز حاصل ازدواج او و پرویز خطیبی هستند.

XS
SM
MD
LG