لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۳

دادگاه زیمبابوه رسیدگی به پرونده شکارچیان شیر را به تاخیر انداخت


دادگاهی در زیمبابوه روز چهارشنبه آغاز دادگاه شکارچی آمریکایی که ماه گذشته شیر نر شاخصی به نام سسیل را در زیمبابوه کشت، به تاخیر انداخت.

قرار بود دادگاه روز چهارشنبه آغاز شود اما وکیل تئو برونخورست، شکارچی محلی که با شهروند آمریکا در شکار شیر مشارکت کرده بود از دادگاه تقاضای زمان بیشتری کرد تا دفاعیه خود در دادگاه را تنظیم کند. دادگاه این درخواست را پذیرفت و آن را تا ۲۸ دسامبر به تاخیر انداخت.

بروخوست راهنمای محلی والتر پالمر، دندانپزشک اهل ایالت مینه‌سوتا است که سسیل را به ضرب گلوله از پای درآورد. مقامات می‌گویند این شکار غیرقانونی در خارج از محدوده حفاظت‌شده صورت گرفته است. هر دو متهم پرونده می‌گویند بی‌گناهند.

زیمبابوه خواستار استرداد پالمر و حضور او در دادگاه شده است. پالمر از زمانی که خبر شکار و کشتن سسیل به رسانه‌ها رسید، در انظار عمومی ظاهر نشده است.

تئو برونخورست (چپ) راهنمای محلی و هانست ندلوو (چپ) صاحب سافاری محلی و شرکای شکار شیر زیمبابوه
تئو برونخورست (چپ) راهنمای محلی و هانست ندلوو (چپ) صاحب سافاری محلی و شرکای شکار شیر زیمبابوه

​سسیل شیر یال‌سیاه معروفی بود و یکی از جاذبه‌های پارک ملی محل سکونتش به شمار می‌رفت. او به خاطر این‌که تحت برنامه پژوهشی دانشگاه آکسفورد قرار داشت، مجهز قلاده دارای ردیاب ماهواره‌ای بود.

مقامات می‌گویند شکارچیان سسیل را به بیرون از محدوده حفاظت‌شده منتقل کردند و اول با تیروکمان او را مجروح کردند و بعد پس از ۴۰ ساعت تعقیب‌وگریز او را به ضرب گلوله کشتند.

شکار و کشتن این شیر، از سوی حامیان حیات وحش سراسر دنیا محکوم شد.

پیشتر سه خط هوایی عمده آمریکا –دلتا، آمریکن و یونایتد- اعلام کردند که دیگر سر حیوانات شکارشده را در هواپیما نمی‌پذیرند. پیشتر خطوط هوایی امارات و آفریقای جنوبی پذیرش سر حیوانات شکارشده در هواپیماهایشان را ممنوع کرده بودند.

این ممنوعیت شامل سر شیر، ببر، فیل، کرگدن و بوفالو می‌شود.

XS
SM
MD
LG