لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

ساختمان امپایر استیت صحنه نمایش حیوانات در خطر انقراض


تصاویر بزرگ شده گونه های حیوانات در خطر انقراض و تصویری از سسیل، شیری در زیمبابوه که هفته پیش شکار شدنش بدست یک دندانپزشک آمریکایی خبرساز شده بود، روز شنبه روی ساختمان مشهور «امپایر استیت» انعکاس یافت. این اقدام بخشی از پروژه فیلمی مستند درباره انقراض حیوانات و حیات وحش در کره زمین است.

ساکنین شهر نیویورک برای تماشای این پروژه در خیابان ها و پشت بام های منهتن جمع شده بودند.

تصویر سسیل، شیری که نحوه مرگ و شکار شدنش در زیمبابوه در هفته گذشته خبرساز شد یکی از حیواناتی بود که بر ساختمان غول پیکر امپایر استیت نقش بست.

تراویس ترلکل، یکی از مجریان پروژه می گوید: «این پیامی محکم به مردم است بخصوص بعد از آنچه که هفته پیش رخ داد و من را جدا غمگین کرد. جهان باید بداند که چقدر شکننده است و آدمیزاد تا چه حد از حیات وحش سوءاستفاده می کند.»

انعکاس تصاویر پروژکتوری بر امپایر استیت برای چندین ساعت ادامه یافت. سازماندهندگان برنامه امیدوارند کارشان باعث شود که مردم درباره انقراض حیوانات حساس شوند و به بحث بنشینند.

استرداد شکارچی

بیش از ۲۲۰ هزار آمریکایی با امضای طومار و ارائه آن به کاخ سفید خواستار استرداد دندانپزشک آمریکایی قاتل سسیل به زیمبابوه شدند تا در آنجا محاکمه شود.

زیمبابوه خواستار استرداد دکتر والتر پالمر شده است. پالمر در ایالت مینه سوتا دندانپزشک است و به شکار غیرقانونی سسیل، شیر محبوب زیمبابوه متهم است.

سسیل، شیری بود که در برنامه های تحقیقاتی دانشگاهی قرار داشت و در میان دوستداران حیات وحش محبوب و شناخته شده بود. این که شکارچی ها او را با طعمه فریب داده و به خارج از منطقه حفاظت شده بردند تا شکار کنند، خشم بسیاری از شهروندان آمریکا را درآورده است.

گفته می شود پالمر برای شکار شیر در زیمبابوه بیش از پنجاه هزار دلار پرداخت کرده اما حافظان محیط زیست می گویند حفظ و نگهداری از حیوانات و نمایش آن به توریست ها درآمد بیشتری برای کشورهای میزبان می آورد.

پالمر به کشتن شیر ۱۳ ساله اعتراف کرده اما به سازمان حیات وحش آمریکا گفته شکارچی های محلی که استخدام کرده بود او را گمراه کرده اند و او نمی دانست که سسیل زیر حمایت سازمان های حفظ و حراست از حیوانات و تحقیقات دانشگاهی قرار داشت.

برخی از کارشناسان می گویند پول هایی که شکارچیان برای شکار حیوانات می پردازند، صرف محیط زیست کشورهای میزبان می شود.

XS
SM
MD
LG