لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

یک آمریکایی دیگر به شکار غیرقانونی شیر در زیمبابوه متهم شد


مقامات زیمبابوه ای یک آمریکایی دیگر را نیز به شکار غیرقانونی و کشتن یک شیر دیگر در این کشور متهم کرده اند. زیمبابوه هفته گذشته خواستار استرداد دندانپزشک آمریکایی اهل مینه سوتا به این کشور شد تا به خاطر کشتن یک شیر یال سیاه نادر در زیمبابوه محاکمه شود.

یان کاسیمیر سسکی، پزشک اهل ایالت پنسیلوانیا و شکارچی با تیروکمان، به اتهام کشتن یک شیر در نزدیکی پارک ملی هوانگی در در زیمبابوه در حوالی ماه آوریل متهم است. در همین پرونده، یک شهروند زیمبابوه ای مزرعه دار و سازمان دهنده سافاری بازداشت شده است.

هفته پیش رسانه های جهان یکصدا گفتند والتر پالمر، دندانپزشک و تیروکمان باز آمریکایی دیگر سسیل، شیر شناخته شده و محبوب زیمبابوه را در اوایل ماه ژوئیه از پای درآورد.

قتل این حیوانات بحثی بین المللی را درباره شکار سبب شده و پارک های ملی زیمبابوه و مقامات مدیریت حیات وحش را بر آن داشته تا شکار شیر، ببر و فیل را در پارک هوانگی به حالت تعلیق درآورند.

محاکمه راهنمای محلی

پالمر هفته پیش در بیانیه ای گفت در جریان شکار سسیل فکر نمی کرده که دارد مرتکب کار غیرقانونی می شود. او گفت راهنماهای محلی را برای گرفتن تمام مجوزهای لازم استخدام کرده بود.

روز چهارشنبه تئو برونخورست، راهنمای شکار اهل زیمبابوه به اتهام عدم جلوگیری از شکار غیرقانونی و همکاری با پالمر محاکمه می شود. او در مصاحبه به خبرگزاری فرانسه اتهامات مبنی بر این که سسیل را در خارج از منطقه محافظت شده با تیروکمان مجروح کرده و سپس با تفنگ کشته اند، رد کرد. او می گوید بی گناه است.

جک هانا، مدیر باغ وحش کلمبوس در اوهایو و از حافظان حیات وحش به شبکه خبری ای بی سی گفت جمعیت شیرها طی ۷۰ سال گذشته به شدت افت کرده است: «در سال ۱۹۴۷ حدود ۴۵۰ هزار شیر در جهان وجود داشت. شمار شیرها تا اواسط دهه ۷۰ به ۱۰۰ هزار رسید وامروزه تنها ۳۰ هزار شیر روی کره زمین زندگی می کنند.»

او خواستار اقدام سریع برای جلوگیری از ناپدید شدن شیرها شد و گفت انتقال شیرها به جاهایی امن تر شاید یکی از این اقدامات باشد.

پالمر چه می شود؟

همزمان نهاد حمایت از حیات وحش و ماهی های آمریکا درباره پرونده پالمر مطالعه می کند. او از هفته گذشته پس از آن که اخبارش از همه رسانه ها مخابره شد در انظار عمومی ظاهر نشده است. دفتر کارش بسته است و گفته می شود برخی او را به مرگ تهدید کرده اند. در عین حال کاربران توییتر هشتگی را برای انتشار تازه ترین اخبار مرتبط با شکار سسیل ابداع کرده اند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه از اظهارنظر درباره درخواست استرداد پالمر به زیمبابوه برای محاکمه خودداری کرد.

او گفت درخواست های رسمی از طریق کانال های دیپلماتیک دریافت شده و وزارت خارجه از طریق کار با وزارت دادگستری دراین باره تصمیم گیری خواهد کرد و پس از طی مراحل قانونی، وزارت خارجه تصمیم نهایی را در این زمینه اتخاذ و اعلام می کند.

او گفت: «قطعا نگرانی های انسان دوستانه و مسئله عادلانه بودن دادگاه احتمالی برای شخص، در تصمیم گیری ها مهم است.»

جنز دیوید اولین، استاد دانشکده حقوق در دانشگاه کورنل نیویورک می گوید اگر جرمی که پالمر در زیمبابوه مرتکب شده در آمریکا هم جرم تلقی شود، پالمر می تواند به زیمبابوه مسترد شود و مجازاتش دست کم یک سال حبس است.

به گفته دیوید اولین، پالمر یا وکیل او می تواند از طریق لابی با وزارت دادگستری و وزارت خارجه خواستار رد کردن درخواست استرداد شوند.

XS
SM
MD
LG