لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

دندانپزشک آمریکایی شیر محبوب زیمبابوه را کشت


مقامات زیمبابوه می گویند دندانپزشک آمریکایی اهل ایالت شمالی مینه‌سوتا مسئول زجرکش کردن یکی از شیرهای محبوب زیمبابوه است.

نیروی ویژه حفاظت از حیات وحش زیمبابوه گفت والتر پالمر دست کم ۵۰ هزار دلار برای عملیات تعقیب و گریز و شکار سسیل، شیر نر یال‌سیاه و معروف یکی از پارک های طبیعی زیمبابوه، هزینه کرده است.

پالمر روز سه شنبه به روزنامه استار تربیون مینیاپلیس گفت «روحم هم از این که این حیوان شیر محبوب قلب های زیمبابوه ای ها است، خبر نداشت.» او گفت راهنمای شکار محلی او را گمراه کرده است.

او به استار تریبون گفت «چندین راهنمای حرفه ای استخدام کردم و آنها تمام مجوزهای لازم را گرفتند. تا جایی که من می دانم، همه چیز این سفر قانونی و مطابق قوانین برنامه ریزی شده بود.»

والتر پالمر فعلا مخفی شده است.

سخنگوی پلیس زیمبابوه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت پالمر برای کشتن سسیل مجرم شناخته شده است و اضافه کرد «ما دو نفر را در این رابطه بازداشت کرده ایم، و حالا به دنبال پالمر هستیم.»

اتهام دو فرد بازداشت شده یکی شکارچی حرفه ای و دیگری مالک زمین، زجرکش کردن حیوان است. گفته می شود این دو به ۱۵ سال حبس محکوم می شوند.

فریب و تعقیب و گریز مرگبار

رئیس گروه حفاظت از محیط زیست زیمبابوه گفته است پالمر و دو راهنمای او با بستن لاشه حیوانی به خودروی خود، سسیل را فریب دادند و او را از پارک حفاظت شده ای به یک منطقه خارج از محدوده قانونی کشاندند.

در منطقه خارج از محدوده قانونی، پالمر با تیر و کمان سسیل را مجروح کرده و پس از یک تعقیب و گریز ۴۰ ساعته، در نهایت او را به ضرب گلوله کشته است.

پس از کشتن سسیل بود که شکارچیان متوجه شدند سسیل قلاده مجهز به ردیاب ماهواره ای دارد و زیر نظر یکی از گروه های تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد بود. شکارچیان در تلاشی ناموفق سعی کردند قلاده سسیل را نابود کنند. آنها پوست سسیل را کندند و سرش را از تن جدا کردند.

این اولین بار نیست که والتر پالمر به خاطر شکار به دردسر می افتد. به گفته یک دادگاه آمریکا پالمر به خاطر دروغگویی به اداره حیات وحش ایالات متحده درباره خرس سیاهی که در سال ۲۰۰۶ میلادی در ویسکانسین کشته بود، مجرم شناخته شد.

سسیل، شیر نر یال‌سیاه، یکی از جاذبه های حیات وحش و طبیعی زیمبابوه بود که بسیاری از عکاسان طبیعت از او عکس گرفته اند.

این پارک سالانه بیش از ۵۰ هزار نفر را که نیمی از خارج بودند جذب می کند.

دوستداران حیات وحش که از کشتن سسیل به خشم آمده اند، در رسانه های اجتماعی آقای پالمر را به سختی مورد انتقاد قرار داده اند و در توییتر نظرات خود را با هشتگ #CecilTheLion منتشر می کنند. آنها همچنین در وبسایت دندانپزشکی او و همچنین وبسایت پرطرفدار «یلپ» او را به باد شدیدترین انتقادها گرفته اند.

XS
SM
MD
LG