لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۰

سازمان جهانی بهداشت: زیکا تهدیدی بزرگتر از ابولا است


ویروس زیکا در مغز چندین نوزاد که با جمجمه کوچک به دنیا آمده اند، یافت شده است.
ویروس زیکا در مغز چندین نوزاد که با جمجمه کوچک به دنیا آمده اند، یافت شده است.

سازمان جهانی بهداشت می گوید اپیدمی زیکا تهدیدی به مراتب بزرگتر از شیوع ابولا است.

بیماری ویروسی زیکا، از ماه اکتبر ۲۰۱۵، یعنی از چهار ماه پیش تاکنون، به سرعت در آمریکای لاتین در حال گسترش است و همزمانی آن با تولد بیش از ۴۰۰۰ نوزاد با سر و مغز کوچک، نگرانی شدیدی در جهان ایجاد کرده است.

سازمان جهانی بهداشت می گوید اپیدمی زیکا به دلیل همزمانی با تولد نوزادان ناقص الخلقه و سرعت سرایت آن از قاره ای به قاره دیگر، خطرناک ترین تهدید بهداشتی جهان است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا نیز بر لزوم پژوهش و تخصیص بودجه برای کنترل زیکا تاکید می کند.

دکتر "آن شوکت" از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا گفت: "ما نیاز به واکنش سریع در پورتوریکو داریم و در ایالت های آمریکا نیز، به دلیل کثرت سفر به آمریکای لاتین، مراکز بهداشتی باید به وضعیت آماده باش درآیند. در عین حال باید با گسترش همکاری های بین المللی، با این پدیده جهان گیر شده مبارزه کنیم."

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا فعلا در برزیل و کلمبیا، در حال پژوهش برای تایید یا رد رابطه علت و معلولی بین ویروس زیکا و میکروسفالی است.

دکتر آنتونی فاوچی از انیستیتوی ملی بهداشت آمریکا می گوید: "تا به حال، ویروس زیکا در مغز چندین نوزاد که با ناهنجاری جنینی و جمجمه کوچک به دنیا آمده اند، یافت شده است. در چند مورد هم ما ویروس را در جفت و مایع آمینیوتیک پیدا کرده ایم. و گرچه هنوز قطعی نیست اما به نظر می رسد زیکا و میکروسفالی رابطه تنگاتنگی دارند."

دکتر فاوچی از کنگره آمریکا می خواهد تا بودجه و امکانات اضطراری برای مبارزه با زیکا اختصاص دهند و دکتر توماس فریدن، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا می گوید، درس هایی که جهان از کنترل اپیدمی ابولا گرفته است در مبارزه با زیکا کارآمد است.

به گفته او "نکته اصلی که از مبارزه با ابولا آموختیم این است که همه کشورها باید همواره آمادگی کاملو قابلیت جستجو، ثبت، گزارش و واکنش سریع به بیماری های خطرناک را داشته باشند. و اگر حتی در یک کشور این وضعیت مهیا نباشد، سلامت کل جهان در خطر است."

مقام های بهداشتی می گویند، زیکا، یک بیماری باز پدید است که درباره مختصات آن اطلاع زیادی در دست نیست و به همین دلیل پژوهش و آموزش درباره آن بسیار حیاتی است.

XS
SM
MD
LG