لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

سازمان بهداشت جهانی: برای کنترل زیکا بودجه ۵۶ میلیون دلاری لازم است


سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه گفت بودجه مورد نیاز برای کنترل اپیدمی زیکا ۵۶ میلیون دلار است و این مبلغ باید تا پیش از ماه ژوئن و آغاز فصل بارش در مناطق حاره تامین شود.

به گفته این سازمان همزمانی گسترش بیماری زیکا و تولد بیش از ۴۰۰۰ نوزاد ناهنجار با جمجمه و مغز کوچک یک اضطرار بین المللی است.

مارگارت چان دبیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه در نشست "برنامه ریزی مشترک برای تدوین استراتژی عملیاتی مبارزه با زیکا" در ژنو گفت بودجه کنترل زیکا صرف مطالعات ویروس شناسی تحقیقات واکسن و مبارزه با پشه ناقل در ۳۹ کشور آمریکای لاتین و سایر کشورهای منطقه حاره خواهد شد.

۳۴ کشور آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب از اکتبر سال ۲۰۱۵ با اپیدمی ویروس کمتر شناخته شده زیکا دست به گریبان هستند و همزمانی اپیدمی با شیوع بی سابقه تولد نوزادان میکروسفال، که با سر و مغز کوچک به دنیا می آیند موجب نگرانی جامعه بین المللی و اعلام وضعیت اضطراری شده است.

سازمان جهانی بهداشت از دانشمندان کشورها خواسته است در زمینۀ مبارزه و ریشه کنی عامل بیماری زیکا راههای تازه از جمله عقیم کردن پشه نر و تکثیر گسترده آن بررسی و آزمایش کنند.

یکی دیگر از راههای مبارزه با زیکا ایجاد و تکثیر باکتریهایی است که جلو تخم ریزی پشۀ عامل بیماری را بگیرد. با این همه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا می گوید تا زمانی که واکسن و راه درمانی موثر علیه این بیماری وجود ندارد تنها راه پیشگیری از زیکا محافظت شخص در برابر نیش پشه و استفاده از کاندوم در هر آمیزش جنسی است و از زنان حامله می خواهد از سفر به ۳۹ کشور آلوده به ویروس خود داری کنند.

XS
SM
MD
LG