لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

آمریکا به ورزشکاران: احتمال زیکا را هنگام شرکت در المپیک مدنظر قرار دهید


کمیته المپیک ایالات متحده آمریکا به فدراسیون های ورزشی این کشور گفته است ورزشکاران و اعضای هیأت های ورزشی که نگران سلامت خود و احتمال ابتلا به ویروس زیکا هستند، باید درباره سفر به مسابقات المپیک ریودوژانیرو در اوت ۲۰۱۶ تجدیدنظر کنند.

به گزارش رویترز، به گفته دو منبع آگاه این پیام در کنفرانسی با حضور مسئولان کمیته المپیک آمریکا و مدیران فدراسیون های ورزشی این کشور در اواخر ماه ژانویه اعلام شده بود.

در این نشست صراحتا تاکید شد "اگر خیالشان راحت نیست به برزیل نروند."

به نوشته خبرگزاری رویترز این نشست شاهدی دیگر است که نشان می دهد مسئولان المپیک آمریکا تهدید زیکا را در المپیک ریو جدی می گیرند و اذعان داشته اند که دست کم برخی ورزشکاران و اعضای تیم درباره رفتن به این رویداد ورزشی باید تصمیمی سخت بگیرند.

مقامات جهانی بهداشت و درمان می گویند ویروس زیکا ناشی از نوعی پشه، موجب شیوع عارضه میکروسفالی در نوزادان یا تولد بچه هایی با سر کوچکتر از معمول در برزیل شده است. سازمان بهداشت جهانی اعلام وضعیت اضطراری کرده و مرکز کنترل بیماریهای آمریکا به زنان باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند توصیه کرده از سفر به مناطق آغشته به ویروس زیکا خودداری کنند.

کمیته المپیک آمریکا توصیه های جداگانه ای را به ورزشکاران و اعضای اعزامی به المپیک ریو صادر نکرده است.

شیوع زیکا در ۳۳ کشور گزارش شده است که بسیاری در آمریکای لاتین هستند. علائم این بیماری عمدتا نامحسوس است. اما شیوع بیماری در برزیل ۴۰۰۰ مورد مشکوک میکروسفالی به بار آورده که ۴۰۰ مورد از آن تایید شده است. ارتباط این وضع با زیکا تایید نشده اما با احتمالی قوی مورد بررسی است.

اخیرا در آمریکا نیز یک مورد انتقال ویروس زیکا از طریق تماس جنسی مورد تایید قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG