لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۴

سازمان ملل متحد: احترام به حقوق انسانی زنان در نبرد با زیکا اساسی است


کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید احترام به حقوق انسانی زنان و فراهم آوردن امکانات دسترسی آنها به خدمات بهداشتی باروری در نبرد با ویروس زیکا اساسی است.

دانشمندان سعی دارند روشن سازند آیا ارتباط مشخصی بین شیوع ویروس زیکا در برزیل و بیش از ۴۵۰۰ مورد مشکوک میکروسفالی، که موجب می شود نوزادانی با سرها و مغزهای کوچکتر از اندازه عادی متولد شوند ، وجود دارد یانه .

شواهد برای چنین ارتباطی آنقدر قاطع است که برخی کشورهای آمریکای لاتین به هراس افتاده اند و زنان را به در پیش گرفتن برخی تمهیدات ترغیب می کنند.

زید رعد الحسین کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز شنبه در ژنو گفت برخی دولت ها از زنان می خواهند باردار شدن را به تاخیر بیاندازند، اما وسائل لازم برای کنترل یا جلوگیری از بارداری را برای آنها فراهم نمی آورند.

سخنگوی کمیسر می گوید زنان و دختران در کشورهای زیکازده ای که قوانینی محدود کننده در مورد حقوق باروری زنان دارند، با وضعیتی بسیار دشوار روبرو هستند.

او گفت "در شرایطی که خشونت جنسی فراوان است و سرویس های بهداشتی جنسی یا باروری جرم محسوب می شود یا در دسترس نیست، کوشش برای متوقف ساختن این بحران با تمرکز بر توصیه زنان و دختران به باردار نشدن، بجایی نخواهد رسید."

این سخنگو به صدای آمریکا می گوید السالوادور کشوری است که در آن زنان خشونت جنسی زیادی را تجربه می کنند، با این حال هیچ راه قانونی که از خودشان در برابر حامله شدن یا پایان دادن به بارداری ناخواسته حفاظت کنند وجود ندارد.

او گفت سقط جنین در تمام موارد جرم است و به همین دلیل از دولت ها خواسته شده است قوانین را تغییر دهند و سرویس های بهداشت باروری را برای زنان فراهم آورند.

XS
SM
MD
LG