لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۰

سازمان بهداشت جهانی: گسترش زیکا به یک خطر بین المللی تبدیل شده است


سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که گسترش ویروس زیکابه صورت یک خطر همگانی و جهانی درآمده است.

سازمان جهانی بهداشت وابسته به سازمان ملل متحد می‌گوید، تعداد نوزادانی که با نقص عضو جدی در کشورهای آمریکای جنوبی به دنیا آمده‌اند، به صورت بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است، از این رو این نهاد بهاشتی گسترش ویروس زیکا را یک وضعیت اضطراری بین‌المللی اعلام کرده است.

مارگرت چان، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: "برای بهبود تجسس، یافتن عفونت، نقص‌های مادرزادی و پیدا کردن عوارض عصبی ناشی از ابتلای به ویروس زیکا، به یک واکنش هماهنگ بین‌المللی نیاز داریم. ضمنا باید جمعیت حشره ناقل این بیماری را کنترل کرده و اقدامات آزمایشگاهی در مورد تشخیص، آزمایش واکسن‌ها و حفاظت از آنهایی را که در خطر ابتلا به این بیماری اند، با سرعت بیشتری انجام دهیم."

باوجود اعلام خطر بین‌المللی، سازمان جهانی بهداشت هنوز محدودیت‌های مسافرتی به کشورهای حوزه آمریکای جنوبی وضع نکرده است.

با این حال روز دوشنبه اول فوریه، دولت برزیل به زنان باردار توصیه کرد که از سفر به آن کشور، خودداری کنند. این در خواست در حالی عنوان شده است که برزیل امسال میزبان مسابقات المپیک است.

در سال ۲۰۱۵، تقریبا چهار هزار نوزاد در برزیل با مشکل میکروسفالی متولد شدند و جمجمه این نوزادان از نوزادان معمولی کوچکتر است؛ نقیصه‌ای که مادرزادی و ناشی از ابتلا به ویروس زیکاست.

مقام‌های بهداشتی بین المللی می‌گویند، ویروس زیکا که توسط یک حشره به انسان منتقل می شود، می‌تواند چهار میلیون نفر از ساکنان کشورهای قاره آمریکا را به عوارض ناشی از آن مبتلا کند.

زیکا، جنگلی در کشور اوگاندا در آفریقا است، و این ویروس نیز که هفتاد سال پیش برای اولین بار در این جنگل کشف شد، نام خود را از آن گرفته است.

XS
SM
MD
LG