لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

اوباما از کنگره خواستار بودجه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری برای کنترل زیکا شد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا؛ روز دوشنبه از کنگره درخواست کرد تا یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بودجه اضطراری، به کنترل سریع و مبارزه با اپیدمی ویروس زیکا اختصاص دهد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است، این مبلغ صرف پشتیبانی از راهکارهای مبارزه با گسترش جهانی ویروس زیکا خواهد شد.

اصلی ترین این راهکارها شامل؛ ریشه کنی پشه ناقل زیکا، بهبود راه های تشخیصی، تولید واکسن و فراهم کردن مراقبت های بهداشتی دوران بارداری برای زنان کم درآمد است.

به گزارش سی دی سی، یا مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا، تا به حال آلودگی به ویروس زیکا در ۵۰ نفر در خاک آمریکا تأیید شده و همه این افراد در فاصله دسامبر ۲۰۱۵ تا فوریه ۲۰۱۶ به کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب سفر کرده بودند.

در سال ۲۰۱۵، تقریبا چهار هزار نوزاد در برزیل با مشکل میکروسفالی متولد شدند و جمجمه این نوزادان از نوزادان معمولی کوچکتر است؛ نقیصه‌ای که مادرزادی و ناشی از ابتلا به ویروس زیکا است.

مقام‌های بهداشتی بین المللی می‌گویند، ویروس زیکا می‌تواند چهار میلیون نفر از ساکنان کشورهای قاره آمریکا را به عوارض ناشی از آن مبتلا کند.

زیکا، جنگلی در کشور اوگاندا در آفریقا است، و این ویروس نیز که هفتاد سال پیش برای اولین بار در این جنگل کشف شد، نام خود را از آن گرفته است.

در حالی که گفته می شود ویروس زیکا از طریق یک حشره به انسان منتقل می شود، اما اولین مورد انتقال این ویروس از انسان به انسان از طریق تماس جنسی اخیرا گزارش شد.

XS
SM
MD
LG