لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

زلنسکی برای گفتگو در مورد عضویت اوکراین در ناتو و اتحادیه اروپا به لیتوانی سفر کرد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه بیستم دی، به لیتوانی سفر کرد تا درباره عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا، همکاری در زمینه تولید پهپاد و نیز هماهنگی برای جلب حمایت اروپا از اوکراین گفتگو کند.

آقای زلنسکی گفت که از لیتوانی به خاطر حمایت بی‌دریغش از اوکراین از سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون و به ویژه در حال حاضر قدردانی خواهد کرد.

دفتر رئیس‌جمهوری لیتوانی اعلام کرد که رهبران دو کشور علاوه بر گفتگو در مورد جنگ در اوکراین، با پناهندگان اوکراینی که در لیتوانی زندگی می‌کنند نیز دیدار خواهند کرد.

رئیس‌جمهوری اوکراین گفته است که به استونی و لتونی نیز سفر خواهد کرد.

اوکراین در بحبوحه حملات روزانه روسیه، تمرکزش را بر جلب حمایت جهانی در تقویت دفاع هوایی خود گذاشته است.

آمریکا و اکثر اعضای اتحادیه اروپا و بیش از ۲۰ کشور دیگر، روز سه‌شنبه ۱۹ دی، در بیانیه مشترکی، فروش موشک‌ توسط کره شمالی به روسیه و استفاده ارتش روسیه از این موشک‌ها در حملات به اوکراین را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که این حملات در ۳۰ دسامبر و دوم ژانویه انجام شد و آنها از نزدیک بر آنچه روسیه در ازای دریافت موشک‌ها برای کره شمالی فراهم می کند، نظارت خواهند کرد.

این بیانیه می‌گوید: «انتقال این سلاح‌ها به رنج مردم اوکراین می‌افزاید، از جنگ تجاوزکارانه روسیه حمایت می‌کند و معاهده جهانی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نیز تضعیف می‌کند».

روسیه در آستانه سال نو میلادی و در اولین روزهای سال ۲۰۲۴ با حدود ۳۰۰ موشک و بیش از ۲۰۰ پهپاد، به اوکراین حمله کرد.

روسیه در جملات خود به اوکراین از پهپادهای ایرانی نیز استفاده کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیشتر توسعه و تکثیر موشک و فناوری وابسته به تولید موشک و پهپاد توسط جمهوری اسلامی را «یکی از بزرگترین چالش‌ها در زمینه صلح و امنیت بین‌المللی» خواند.

XS
SM
MD
LG