لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

محکومیت گسترده جهانی؛ دستکم ۴۸ کشور استفاده روسیه از موشک‌های بالستیک کره شمالی در حمله به اوکراین را محکوم کردند


دستکم ۴۸ کشور جهان از جمله آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه در بیانیه شدید‌الحنی، ارسال موشک‌های بالستیک کره‌شمالی به روسیه و استفاده مسکو از این موشکها علیه شهرهای اوکراین در ۳۰ دسامبر ۲۰۲۳ و ۲ ژانویه ۲۰۲۴ را محکوم کردند.

این کشورها ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای امنیتی همکاری روسیه و کره‌شمالی برای اروپا، شبه جزیره کره، منطقه اقیانوس هند، اقیانوس آرام و سراسر جهان در بیانیه خود اعلام کردند که انتقال موشک‌های بالستیک، یا هر‌گونه تسلیحات و مواد مرتبط دیگر، از کره‌ شمالی به روسیه، به‌طور آشکار ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است و این دو کشور باید به قطعنامه‌های مربوطه پایبند باشند و فوراً تمام فعالیت‌هایی که قطعنامه‌ها را نقض می‌کند را متوقف کنند.

شهرهای مختلف اوکراین صبح روز جمعه هشتم دی مورد حمله گسترده موشکی روسیه قرار گرفت مقامات اوکراین گفتند در حملات روز جمعه روسیه به کی‌یف، جنوب، غرب و شرق اوکراین در مجموع، ۱۲ نفر کشته و حداقل ۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

روسیه در آستانه سال نو میلادی و در اولین روزهای سال ۲۰۲۴ هم با تقریباً سیصد موشک و بیش از دویست پهپاد، به اوکراین حمله کرد.

میخائیلو پودولیاک، دستیار رئیس جمهوری اوکراین، روز جمعه ۱۵ دی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «دیگر هیچ پنهان‌کاری وجود ندارد... فدراسیون روسیه با هدف آشکار نسل‌کشی، برای اولین بار با موشک‌های دریافتی از کره شمالی به خاک اوکراین حمله کرد.»

تهران نیز متهم ردیف اول تامین پهپادهای روسیه در تهاجم به اوکراین است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیشتر توسعه و تکثیر موشک و فناوری وابسته به تولید موشک و پهپاد توسط جمهوری اسلامی را «یکی از بزرگترین چالش‌ها در زمینه صلح و امنیت بین‌المللی» خواند.

XS
SM
MD
LG