لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

اوکراین: روسیه از موشک‌های «غیر روسی» استفاده می‌کند؛ انگشت اتهام به سوی جمهوری اسلامی و کره شمالی


بقایای موشک منفجر شده در حمله به خارکیف که مقامات اوکراین می‌گویند ساخت کره شمالی است. ۱۲ دی.
بقایای موشک منفجر شده در حمله به خارکیف که مقامات اوکراین می‌گویند ساخت کره شمالی است. ۱۲ دی.

اوکراین می‌گوید که روسیه با موشک‌های ساخت کره شمالی به اوکراین حمله کرده است.

میخائیلو پودولیاک، دستیار رئیس جمهوری اوکراین، روز جمعه ۱۵ دی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «دیگر هیچ پنهان‌کاری وجود ندارد... فدراسیون روسیه با هدف آشکار نسل‌کشی، برای اولین بار با موشک‌های دریافتی از کره شمالی به خاک اوکراین حمله کرد.»

پودولیاک گفت: «(روسیه) به اوکراینی‌ها با موشک‌هایی حمله می‌کند که از کشوری گرفته شده که در آن شهروندان در اردوگاه‌های کار اجباری به دلیل داشتن رادیوی بدون مجوز، حرف زدن با گردشگران، و تماشای برنامه‌های تلویزیونی شکنجه می‌شوند.»

پودولیاک شواهدی مبنی بر این که این موشک‌ها ساخت کره شمالی هستند ارائه نکرد. اما جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه ۱۴ دی به توافق روسیه با جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی برای خرید تسلیحات نظامی اشاره کرد.

جان کربی در کنفرانس خبری روز پنج‌شنبه با ابراز نگرانی از پیشرفت مذاکرات بین جمهوری اسلامی و روسیه برای فروش موشک‌های کوتاه‌برد بالستیک به مسکو گفت که روسیه از کره شمالی نیز موشک‌های بالستیک خریداری کرده و در حال به‌کارگیری آنها است.

رسانه‌های دولتی اوکراین روز جمعه همچنین به نقل از فرماندار منطقه خارکیف در شرق اوکراین گزارش دادند که موشک‌های تولید شده در خارج از روسیه در اوایل دی به این استان شلیک شده است.

فرماندار منطقه خارکیف در پی اظهارات جان کربی به رسانه‌های محلی گفت روسیه اخیراً از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد که از کره شمالی تحویل گرفته برای انجام حملات زیادی علیه اوکراین استفاده کرده است.

او در عین حال گفت: «ما در حال انجام تمام بررسی‌های لازم هستیم. فعلاً می‌گویم که علامت‌ها از روی این موشک‌ها پاک شده است، اما می‌توانیم ببینیم کشوری که آن را تولید کرده، فدراسیون روسیه نیست.»

روسیه و جمهوری اسلامی ایران پیشتر بر سر احداث کارخانه تولید انبوه پهپاد در روسیه توافق کرده بودند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیشتر توسعه و تکثیر موشک و فناوری وابسته به تولید موشک و پهپاد توسط جمهوری اسلامی «یکی از بزرگترین چالش‌ها در زمینه صلح و امنیت بین‌المللی» است.

بریتانیا نیز پس از ارائه اطلاعات از سوی واشینگتن روسیه را برای استفاده از موشک‌های بالستیک ساخت کره شمالی در حملات اخیر علیه اوکراین محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا روز پنجشنبه ۱۴ دی، در بیانیه‌ای با محکومیت شدید این اقدام مسکو گفت: «ما از کره شمالی می‌خواهیم که ارسال تسلیحات به روسیه را متوقف کند.»

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی که روز پنجشنبه ۱۴ دی منتشر شد به نقل از مقامات آمریکایی گفت ایالات متحده نگران است که همکاری فزاینده مسکو با تهران نه تنها به توان نظامی‌اش در جنگ در اوکراین کمک می‌کند، بلکه همچنین ‌توانایی‌های‌ نظامی جمهوری اسلامی در خاورمیانه را تقویت خواهد کرد و به طور بالقوه درآمدی برای تقویت اقتصاد جمهوری اسلامی بوجود می‌آورد که زیر فشار تحریم‌های غرب آسیب دیده است.

XS
SM
MD
LG