لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

زلنسکی: آماده گفتگو هستیم، اما پس از رسیدن به مرزهای شناخته‌شده بین‌المللی


Russia Ukraine War Spain
Russia Ukraine War Spain

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز شنبه ۱۰ تیرماه در یک کنفرانس خبری در کنار پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا تاکید کرد: «اوکراین تنها پس از رسیدن نیروهای مسلح این کشور به مرزهای شناخته شده بین المللی ۱۹۹۱، آماده پیوستن به یک ساز و کار حل و فصل دیپلماتیک خواهد بود.»

او پیش از این نیز اعلام کرده بود که رهبری روسیه، هر مذاکره‌ای را به عنوان یک فرصت برای جمع آوری قدرت و گسترش تهاجم در نظر می‌گیرد، بنابراین مذاکرات دیپلماتیک تا زمانی که نیروهای روسی در خاک اوکراین حضور دارند، غیرممکن است.

زلنسکی همچنین هشدار داد که «تهدیدی جدی» در نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا که توسط روسیه اشغال شده است، وجود دارد و افزود که روسیه «از نظر فنی» آماده است تا یک انفجار محدود در این تاسیسات ایجاد کند.

رئیس جمهوری اوکراین خواستار توجه بین‌المللی بیشتر به این نیروگاه، به عنوان بزرگترین تاسیسات هسته‌ای غیرنظامی اروپا و همچنین تحریم شرکت هسته‌ای دولتی روسیه «روس اتم» شد.

از سوی دیگر اما واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، با صدور بیانیه‌ای ادعاهای اوکراین را «مضحک» توصیف کرد.

روسیه هرگونه ادعای حمله یا خرابکاری در نیروگاه زاپوریژیا را رد می‌کند. هر دو طرف درگیر جنگ، دیگری را به گلوله‌باران در نزدیکی این تاسیسات متهم کرده اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در روز ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ به بزرگترین تهاجم نظامی در خاک اروپا از زمان پایان جنگ جهانی دوم دست زد و نیرویی متشکل از دویست هزار سرباز را به اوکراین فرستاد.

XS
SM
MD
LG