لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

واکنش زلنسکی به ادعای امیرعبداللهیان: روزانه دست‌کم ١٠ پهپاد ایرانی ساقط می‌کنیم


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین.

رئیس جمهوری اوکراین در واکنش به سخنان حسین امیرعبداللهیان مبنی بر تحویل تعداد محدودی پهپاد به روسیه پیش از آغاز جنگ با اوکراین، جمهوری اسلامی را به دروغ‌گویی متهم کرد.

ولودیمیر زلنسکی گفت: «روزانه دست‌کم ١٠ پهپاد ایرانی را ساقط می‌کنیم و رژیم ایران مدعی است تعداد محدودی [پهپاد] آن هم پیش از آغاز جنگ همه‌جانبه [به روسیه] داده است.» او افزود: «به طور قطع می‌دانیم که مربیان ایرانی نحوه استفاده از پهپادها را به تروریست‌های روسیه‌ای آموزش دادند، و تهران عموما در این باره سکوت اختیار کرده است.»

به گفته آقای زلنسکی، تنها در روز شنبه، ١١ پهپاد ساخت ایرانی ساقط شدند. او افزود اگرچه درصد ساقط کردن‌ها افزایش یافته، اما اقدامات بیشتری برای محافظت از آسمان اوکراین باید انجام شود.

روز شنبه نیز رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا درا مور ایران، در توییتی با نادرست دانستن اظهارات امیرعبداللهیان نوشت: «ایران تعداد محدودی پهپاد پیش از جنگ [به روسیه] نداد. آنها ده‌ها فروند را همین تابستان [به روسیه] منتقل کردند.»

آقای مالی در ادامه توییت خود افزود که پرسنل نظامی ایرانی هم‌اینک با حضور در مناطق اشغالی اوکراین به روس‌ها کمک می‌کنند که این پهپادها را علیه غیرنظامیان اوکراینی به کار گیرند.

XS
SM
MD
LG