لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

زلنسکی: روسیه هر کاری برای متوقف‌کردن پیشروی‌ اوکراین در جنوب انجام می‌دهد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، جمعه شب هشدار داد روسیه در تلاش برای متوقف‌کردن پیشروی سربازان اوکراینی به سوی جنوب، تمامی منابع خود را بر روی این منطقه متمرکز می‌کند.

زلنسکی در نطق شبانه خود که پس از ریاست بر جلسه‌ای با حضور فرماندهان ارشد ارائه کرد، گفت: «همه ما باید به وضوح بدانیم ... که نیروهای روسیه در سرزمین‌های جنوبی و شرقی‌مان هر کاری که می‌توانند، برای متوقف‌کردن سربازان‌مان انجام می‌دهند.»

او افزود: «هر هزار متری که پیش می‌رویم، هر موفقیت هر تیپ رزمی شایسته قدردانی ما است.»

ژنرال اولکساندر تارنافسکی، فرمانده نیروهای اوکراینی در جنوب، نیز پس از این جلسه گفت نیروهای کشورش «به شیوه‌ای نظام‌مند دشمن را از مواضع‌شان بیرون می‌رانند.» او تلفات روس‌ها طی شبانه‌روز گذشته را دست‌کم ۲۰۰ نفر تخمین زد.

اما تحلیلگران نظامی اوکراین بر این باور هستند ضدحمله نیروهای این کشور برای بازپس‌گیری مناطق اشغالی در جنوب با دشواری‌های زیادی روبرو است.

سرگی هرابسکی، یک تحلیلگر مسائل نظامی، در گفت‌وگویی با رادیو ان‌وی اوکراین پیشروی به سوی بندر بردیانسک در جنوب را «بسیار دشوار» توصیف کرد. نیروهای اوکراینی امیدوار هستند با ادامه پیشروی‌ها در این منطقه، راه ارتباط زمینی نیروهای روسیه با شبه‌جزیره کریمه را قطع کنند.

وزارت دفاع روسیه نیز در گزارش روزانه خود، از دفع ۱۶ حمله اوکراینی‌ها در جبهه‌های شرقی از جمله اطراف باخموت خبر داده است.

مدافعان اوکراینی اخیرا ضدحمله خود به منظور بازپس‌گیری مناطق اشغالی در شرق و جنوب کشورشان را آغاز کرده است.

تمرکز اوکراینی‌ها بر آزادسازی روستاهای واقع در جنوب شرق این کشور در پیشروی‌شان به سوی دریای آزوف و نیز مناطق نزدیک شهر باخموت واقع در شرق است. نیروهای پوتین باخموت را در ماه مه و پس از ماه‌ها نبرد اشغال کردند.

XS
SM
MD
LG