لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

گروه «جی‌۷» بیانیه چارچوب بین‌المللی حمایت از اوکراین را اعلام می‌کند 


گروه «جی‌۷» در زمینه چارچوب‌ حمایت‌ها از اوکراین بیانیه خواهد داد.
گروه «جی‌۷» در زمینه چارچوب‌ حمایت‌ها از اوکراین بیانیه خواهد داد.

به گفته مقامات، هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه هفت (جی۷)، روز چهارشنبه ۲۱ تیرماه، در بیانیه‌ای یک چارچوب بین‌المللی را اعلام می‌کند که راه را برای تضمین‌های امنیتی بلندمدت اوکراین برای تقویت دفاعی آن در برابر روسیه و بازداشتن مسکو از تجاوزات آتی، باز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایالات متحده، هفته‌ها با کی‌یف بر سر متنی چندجانبه مذاکره کرده‌اند که چارچوبی گسترده برای کشورهای عضو ایجاد می‌کند و شامل عناصری مانند تجهیزات پیشرفته نظامی مدرن، آموزش، اشتراک‌گذاری اطلاعات و دفاع سایبری است.

دولت بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بیانیه مشترک که انتظار می‌رود به امضای همه اعضای گروه ۷ برسد، نحوه حمایت متحدان از اوکراین در سال‌های آینده برای پایان دادن به جنگ و بازداشتن و پاسخ به هرگونه حمله آتی را مشخص می‌کند.»

یک مقام آمریکایی گفت که واشنگتن به زودی مذاکرات خود با کی‌یف را آغاز خواهد کرد.

گروه ۷ متشکل از ایالات متحده، آلمان، ژاپن، فرانسه، کانادا، ایتالیا و بریتانیا با همراهی اتحادیه اروپا، اواخر روز چهارشنبه در حاشیه نشست ناتو برای اعلام این ابتکار دیدار خواهند کرد.

با توجه به اینکه ماده پنجم ناتو، حمله به یک کشور عضو را حمله به همه اعضا می‌داند، ورود اوکراین به این ائتلاف می‌تواند ناتو را وارد جنگ با روسیه کند. کی‌یف بدون پیوستن به ائتلاف در زمان جنگ، به دنبال «تعهدات امنیتی فوری و طولانی مدت» است.

XS
SM
MD
LG