لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۶

دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتایان در ۵+۱


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران
رهبران ۶ قدرت جهان روز پنجشنبه با وزیر امور خارجه ایران پیرامون برنامه هسته ای آن کشور دیدار و گفت و گو می کنند. ایران می گوید درصدد مذاکره برای رسیدن به توافق و رفع ابهام پیرامون فعالیت های بحث انگیز هسته ای اش است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، با نمایندگان کشورهای عضو گروه ۵ +۱ دیدار و گفت و گو خواهد کرد و این دیدارها شامل ملاقات وی با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز خواهد بود.
به علاوه وزرای امور خارجه بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه، آلمان، و نیز کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این جلسه شرکت دارند.

این ملاقات در بالاترین سطح در ۶ سال اخیر میان ایران و آمریکا انجام می شود، و یکی از معدود ملاقاتهای میان مقامهای ارشد دو کشور از زمان قطع رابطه در سال ۱۹۸۰ تاکنون است.

ظریف در دو روز اخیر به وزرای امور خارجه سوئد، برزیل، هیات پارلمانی ایتالیا، لهستان، نیوزلند، سنگاپور، و دبیرکل اتحادیه عرب نیز دیدار و گفتگو کرده است.

بیشتر تحلیلگران انتظار پیشرفت مهمی از این مذاکرات - که در حاشیه مجمع عمومی برگزار می شود - ندارند؛ ولی دیپلماتها امیدوارند درباره آغاز مذاکرات موسوم به ۵+۱ به توافق برسند.

این دیدار یک روز پش از آن است که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، طی گفت و گو با روزنامه واشنگتن پست گفت که تنها راه به پیش، تعیین ضرب الاجلی برای مذاکرات و در نهایت رسیدن به توافق است.

آقای روحانی گفت که آیت الله خامنه ای به وی اختیار تام انجام مذاکرات هسته ای را اعطا کرده است. نشست روز پنجشنبه وزیر امور خارجه ایران با همتایانش در گروه ۵ +۱ از تعهد تازه ایران به حل ابهامات فعالیت های هسته ای اش حکایت دارد.

دیانا اسفندیاری از برنامه خلع سلاح هسته ای در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک به صدای آمریکا گفت تعیین چنین ضرب الاجلی - با توجه به مشکلات - غیر واقع بینانه است. وی افزود: با این همه تعیین چنین ضرب الاجلی به خودی خود نشانه مثبتی است، زیرا به این معنی است که ایرانیها از هرچه دارند برای این گفتگوها استفاده می کنند.
خانم اسفندیاری گفت تعیین چارچوب زمانی سریع از سوی آقای روحانی ممکن است بازتاب فشارهای داخلی بر دولت ایران باشد که نسبت به بهبود روابط با غرب خوش بین نیستند.

آقای روحانی به واشنگتن پست گفته است به بازرسان سازمان ملل اجازه دسترسی بیشتری به مراکز غنی سازی ایران خواهد داد تا نمایش دهد که برنامه ایران صلحجویانه است.
XS
SM
MD
LG