لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

اعتراض شبانه در زاهدان در سالگرد «جمعه خونین» با شعار مرگ بر خامنه‌ای


در چندین منطقه از شهر زاهدان، معترضان با آتش‌زدن لاستیک در خیابان‌ها، مسیر نیروهای نظامی و انتظامی را مسدود کردند
در چندین منطقه از شهر زاهدان، معترضان با آتش‌زدن لاستیک در خیابان‌ها، مسیر نیروهای نظامی و انتظامی را مسدود کردند

گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد معترضان در شهر زاهدان شنبه شب در ادامه اعتراض‌ها در سالگرد «جمعه خونین» شعار مرگ بر خامنه‌ای سر دادند.

در این گزارش‌های تصویری، معترضان چندین خیابان در شهر زاهدان را در شنبه شب با آتش‌زدن لاستیک بسته‌اند تا مانع حضور نیروهای نظامی و انتظامی شوند. در ویدئوهایی که از مناطقی چون شیرآباد در شمال زاهدان و مجدیه، کوثر و بازار مشترک زاهدان منتشر شده، معترضان شعار مرگ بر خامنه‌ای سر دادند.

شعار مرگ بر خامنه‌ای در اعتراضات شبانه در زاهدان - شنبه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00

پیشتر صدای آمریکا گزارش داد که کسبه در نقاط مختلف شهر زاهدان و همچنین شهرهای چابهار،‌سراوان و نوبندیان به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره کشته‌شدگان «جمعه خونین» دست به اعتصاب زده‌اند.

جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی به سوی معترضان در زاهدان تیراندازی کردند که دهها نفر کشته شدند. نهاد حکومتی شورای تامین استان سیستان و بلوچستان تعداد کشته‌ها را ۳۵ نفر اعلام کرد اما فعالان بلوچ می‌گویند دست‌کم صد نفر کشته شدند.

در سالگرد «جمعه خونین» روز جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ نیز بار دیگر ماموران به سوی معترضان تیراندازی کردند که دهها نفر از جمله چند کودک زخمی شدند.

به گزارش وب‌سایت حال‌وش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، حضور نیروهای نظامی در سطح شهر زاهدان مشاهده شده است.

اعتصاب و اعتراضات به رغم جو امنیتی در شهرهای این استان بویژه در زاهدان ادامه دارد.

به گزارش منابع حقوق بشری، ماموران حکومتی در روز جمعه هفتم مهر، دست‌کم ۵۱ تن از جمله ۶ کودک را در شهرهای زاهدان، خاش و میرجاوه بازداشت کردند و حدود ۳۰ تن از معترضان نیز در جریان اعتراضات به مناسبت سالگرد «جمعه خونین زاهدان» به وسیله نیروهای سرکوب‌گر مجروح شده‌اند.

XS
SM
MD
LG