لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

سالگرد «جمعه خونین زاهدان»؛ بازاریان در سیستان و بلوچستان اعتصاب کردند 


تصاویر منتشر شده از اعتصاب کسبه در سالگرد جمعه خونین زاهدان
تصاویر منتشر شده از اعتصاب کسبه در سالگرد جمعه خونین زاهدان

منابع خبری از شروع اعتصابات در ادامه واکنش‌ها به سالگرد «جمعه خونین زاهدان» در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان از جمله در چابهار و نوبندیان و زاهدان خبر دادند.

به گزارش وب‌سایت «حال‌وش» امروز شنبه ۸ مهرماه، مردم چابهار و زاهدان و نوبندیان و دیگر شهرهای استان سیستان و بلوچستان در همراهی با خانواده‌های دادخواه و سالگرد جمعه خونین زاهدان دست به اعتصاب زده‌اند.

همین منبع خبری با انتشار تصاویری خبر از استقرار «نیروهای نظامی در بازار بزرگ شهر زاهدان واقع در چهارراه رسولی» داد.

سوم مهرماه در ویدیویی که وب‌سایت خبری «حال‌وش» از عبدالغفار نقشبندی منتشر کرد او با اشاره به سالگرد «جمعه خونین» زاهدان، از ضرورت یک اقدام سراسری در تمام بلوچستان سخن گفته بود.

فرزند مولوی فتحی محمد نقشبندی در این ویدئو از علما و عموم مردم خواسته بود که با ایجاد یک حرکت عمومی از طریق برگزاری اعتراضات در روز جمعه و اعتصابات سراسری در روز شنبه نسبت به سالگرد جمعه‌خونین زاهدان، واکنش نشان دهند.

عبدالغفار نقشبندی در بخشی از سخنان خود گفت: «ما خون ندادیم که سازش بکنیم، ما خون دادیم تا سرزمین‌مان را از خونخواران پاکسازی بکنیم.»

دیروز در سالگرد «جمعه خونین زاهدان» وب‌سایت «هرانا»، پایگاه خبری «مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» در گزارشی از وقایع روز جمعه در سیستان و بلوچستان نوشت که شماری از شهروندان در مناطق مختلف شهرستان زاهدان تجمع اعتراضی برگزار کردند که این تجمعات با دخالت نیروهای امنیتی انتظامی به خشونت کشیده شد.

روز گذشته، شیراحمد شیرانی نارویی، سردبیر پایگاه خبری حا‌ل‌وش در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا تصریح کرد: «مردم روز جمعه ۷ مهر در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان به خیابانها آمدند و به مقابله با نیروهای حکومتی پرداختند.»

بر اساس گزارش‌ منابع حقوق بشری، تا بامداد امروز دستکم به ۵۱ نفر در روز جمعه ۷ مهرماه ۱۴۰۲، توسط نیروهای نظامی و امنیتی در زاهدان، خاش و میرجاوه بازداشت و نزدیک به ۳۰ نفر نیز در جریان اعتراضات روز گذشته توسط نیروهای امنیتی انتظامی «زخمی» شده‌اند.

مولوی عبدالحمید در نخستین سالگرد کشتار معترضان در شهر زاهدان گفت حکومت صدای همه ملت را بشنود، و خواسته مردم را برآورد کند تا یک وحدت ملی واقعی شکل بگیرد.

XS
SM
MD
LG