لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

سالگرد جمعه خونین، بیش از سی زخمی و دهها بازداشت؛ گفتگو با سردبیر پایگاه خبری حال‌وش


دست‌نوشته اعتراضی یک شهروند بلوچ در نماز جمعه زاهدان
دست‌نوشته اعتراضی یک شهروند بلوچ در نماز جمعه زاهدان

همزمان با سالگرد «جمعه خونین زاهدان» وحمله نیروهای حکومتی به معترضان در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان، منابع صدای آمریکا از زخمی شدن دستکم ۳۱ معترض خبر دادند و گفتند شماری از مجروحان کودک هستند.

شیراحمد شیرانی نارویی، سردبیر پایگاه خبری حا‌ل‌وش در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا تصریح کرد: «مردم روز جمعه ۷ مهر در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان به خیابانها آمدند و به مقابله با نیروهای حکومتی پرداختند و در زاهدان با وجود فرارسیدن شب، همچنان معترضان در خیابان‌ها هستند.»

او افزود: «نیروهای حکومتی و لباس شخصی، شب‌هنگام به منازل شهروندان زاهدانی هجوم برده و با فحاشی و ضرب‌و‌شتم به صورت فله‌ای شماری از مردم شهر را بازداشت کردند.»


شیراحمد شیرانی نارویی، جو شهر زاهدان را در روز جمعه به شدت امنیتی عنوان و خاطرنشان کرد: «بعد از خروج مردم از مسجد مکی و آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز، نیروهای حکومتی با سنگ، اسلحه ساچمه‌زن و حتی گلوله جنگی و سلاح نیمه‌سنگین دوشکا، به مردم معترض حمله کردند که هنوز خبری از میزان کشته‌شدگان احتمالی این حادثه در دست نیست.»

سردبیر پایگاه خبری حا‌ل‌وش در ادامه به صدای آمریکا گفت: «جو شهر زاهدان و دیگر شهرهای استان همچنان امنیتی و سنگین است و انتظار داریم در ساعات آینده با تکمیل گزارشها، شمار مجروحان اعتراضات مسالمت‌آمیز روز جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ در استان سیستان‌و‌بلوچستان باز هم افزایش پیدا کند.»

تظاهرات «جمعه‌های اعتراضی» در زاهدان پس از آن آغاز شد که نیروهای امنیتی روز جمعه هشتم مهر ۱۴۰۱، ده‌ها تن از نمازگزاران را در این شهر کشتند. پس از آن، این روز به «جمعه خونین زاهدان» مشهور شد. از آن هنگام نیز مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه هر هفته انتقادهایی را نسبت به مقامات، نهادها، و سیاست‌های جمهوری اسلامی مطرح کرده است.

مولوی عبدالحمید در نخستین سالگرد کشتار معترضان در شهر زاهدان گفت حکومت صدای همه ملت را بشنود، و خواسته مردم را برآورد کند تا یک وحدت ملی واقعی شکل بگیرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان بدون اسم بردن از رهبر جمهوری اسلامی، با خطاب قراردادن مقامات حکومت ایران گفت: «خواسته‌های ملی را رسیدگی کنید. خواسته همه ملت ایران را بی پاسخ نگذارید. ما هم بخشی از ملت ایران هستیم. ما حاضریم از خانواده شهدای زاهدان بخواهیم رضایت بدهند. مردم این منطقه شاید سواد نداشته باشند اما عقل دارند و قدرت تحلیل دارند. این مردم اهل گذشت هستند. آنها حتی حاضرند از حق خودشان بگذرند اگر مشکلات همه ملت ایران را حل کنید.»

XS
SM
MD
LG