لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۵

آمانو: مذاکرات اتمی با ایران بر دور باطل افتاده


عدم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی باعث کلافگی مدیر کل این سازمان شده است. از این بابت یوکیو آمانو در مقابل نمایندگان 35 کشور عضو شورای حکام از ایران انتقاد کرد. بازدید از پارچین یکی از دغدغه های عمده آژانس شده چرا که ایران به بازرسان اجازه بازدید نمیدهد.


یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس گفت: «صراحتاً بگویم مدتی است گفت و گو با ایران به یک دور باطل تبدیل شده و این روش درستی برای حل و فصل موضوعی با چنین اهمیت برای جامعه بین المللی نیست.» او سپس با نشان دادن تصویری از تاسیسات پارچین گفت: «این تصویر بیش از دو هفته پیش توسط ماهواره گرفته شده که 3 قسمت از پارچین را نشان میدهد که آژانس میگوید ایران آن محوطه را پاکسازی کرده و از این تصویر بر می آید که مشغول آسفالتکاری است تا آثار هر گونه مواد رادیو اکتیو را از بین ببرد.»
پس از جلسه شورای حکام اقای آمانو در یک کنفرانس خبری از خاک برداری بسیار گسترده آسفالت کاری و احتمالاً از بین بردن ساختمان صحبت کرد: «بنابراین حتی اگر ایران نهایتاً اجازه بازدید از پارچین را دهد با این تدابیر انجام شده شاید دیگر نتوان چیزی یافت.»

اما باز برخی کارشناسان میگویند زیاد هم نباید نا امید بود. مقایسه تصویر دو هفته پیش با تصویر گرفته شده در دی ماه میزان فعالیتها و تغییرات داده شده در آن محل را نشان میدهد.

آژانس میگوید آنجا ساختمانی بوده که ایران در آن آزمایشهای اتمی انجام داده است. در مورد بازدید کارشناسان ایران میگوید ابتدا باید با آژانس در مورد نحوه این بازدید به توافق برسد و این آن چیزیست که اقای آمانو آن را دور باطل اطلاق کرده زیرا پس از جلسات متعدد هنوز توافقی در افق دیده نمیشود.

آقای آمانو خلاصه ای از تازه ترین گزارش آژانس در مورد دیگر جوانب برنامه اتمی ایران ذکر کرد: «در ماههای اخیر ایران پیشرفتهائی در پروژه آب سنگین خود داشته. تعداد سانترفیوژها و میزان اورانیوم غنی شده نیز افزایش یافته. این فعالیها بطور صریح ناقض قطعنامه های شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل است.» ایران می گوید تمامی فعالیتهای اتمی اش کاربرد صلح آمیز دارد.
XS
SM
MD
LG