لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

ادامه نگرانی از برنامه اتمی ایران


یوکیا آمانو، مدیرآژانس بین المللی انرژی اتمی، اخیرا گزارش سه ماهه خود درباره برنامه اتمی ایران را به هیات مدیره آژانس ارائه داد. پاتریک ونترل، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت اين گزارش«نقطه عطف ناخوشایندی را در ارتباط با فعالیت های اتمی غیر قانونی ایران نشان می دهد.»

او گفت مدیرکل آژانس نخستین بار در ژوئن ۲۰۰۳ نگرانی هایی را در مورد برنامه اتمی ایران به هیات مدیره گزارش داد. و در دهسال گذشته، ایران آشکارا قطعنامه های چندگانه هیات را نادیده گرفته و به پیشبرد برنامه غنی سازی در نقض تعهدات بین المللی خود ادامه داده است.

ونترل گفت علیرغم بیش از یک دهه کوشش های صمیمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران با بازرسان آن برای تکمیل تحقیقاتشان همکاری لازمه را انجام نداده است.

اوائل ماه مه، مذاکرات ایران و آژانس بدون توافقی درمورد یک رویکرد ساختاری بین دو طرف پایان یافت. آژانس می خواهد به اطلاعات، اسناد، مراکز، مواد و پرسنل مرتبط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران دسترسی پیدا کند.

هرمن ناکارتس، بازرس اصلی آژانس، درپایان مذاکرات به خبرنگاران گفت، «ما نتوانستیم سند رویکرد ساختاری را که بیش از یک سال و نیم در دست مذاکره بود نهایی کنیم. بهترین کوشش های ما تاکنون موفقیت آمیز نبوده است.»

اين مذاکرات نهمین رویداد در سلسله کوشش هایی از ۲۰۱۱ بود، که در آن زمان آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی «نگرانی هایی را در مورد امکان وجود ابعاد نظامی در برنامه اتمی ایران» یادآور شد.

قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت «ایران همچنان از انجام تعهدات اتمی بین المللی خود شانه خالی می کند، و در این محتوا، ما نگران ادامه توسعه ظرفیت غنی سازی اورانیوم هستیم. و آن گونه که جامعه بین المللی پیشتر در قطعنامه ها و بیانیه های هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان داشت، ما همچنان ایران را مسئول اجرای تعهدات اتمی بین المللی خود می دانیم.»
XS
SM
MD
LG