لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

یوتیوب حساب وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی را به دلیل «نقض مقررات» مسدود کرد


شبکه اجتماعی یوتیوب
شبکه اجتماعی یوتیوب

حساب یوتیوب وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دلیل «نقض مقررات» این شبکه اجتماعی بسته شد. استفاده مراکز دولتی از یوتیوب و انتشار محتوا در آن توسط مقامات حکومتی در حالی است که این پلتفرم در ایران فیلتر است و شهروندان اجازه ندارند از آن استفاده کنند.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز سه‌شنبه هشتم خرداد، با اعلام این خبر گزارش داد که این حساب مدتی بود ویدئویی با زبان انگلیسی به نام «مقاومت، تنها گزینه فلسطین» منتشر کرده بود و مسدود شدن آن به دلیل نقض مقررات یوتیوب، صورت گرفته است.

شبکه اجتماعی یوتیوب سال‌ها است که در ایران فیلتر شده است و عموم مردم برای استفاده از آن باید با استفاده از فیلترشکن، محدودیت‌های اعمال‌شده توسط جمهوری اسلامی را دور بزنند.

این در حالی است که بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی جمهوری اسلامی، استفاده از فیلترشکن در ایران، مگر در مواردی که مجوز داشته باشد، غیرقانونی است.

بسته شدن حساب‌های مرتبط با حکومت ایران در شبکه‌های اجتماعی پیش از این نیز سابقه داشته است. چنان که شرکت «متا» در بهمن سال گذشته حساب‌های مربوط به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را از پلتفرم‌های خود حذف کرد و این اقدام مورد استقبال شمار قابل توجهی از کاربران ایرانی شبکه‌های مجازی قرار گرفت.

همچنین، شبکه اجتماعی ایکس، حساب کاربری خبرگزاری «میزان»، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی را «به صورت دائمی» مسدود کرد.

در پی محدودیت‌ها برای گردش آزاد اطلاعات در برخی کشورها، وزارت امور خارجه آمریکا در ماه‌های گذشته حدود ۱۸ میلیون دلار به توسعه امکانات لازم برای دسترسی شهروندان کشورهایی چون ایران، روسیه و چین به اینترنت اختصاص داده است. این مبلغ در اختیار زیر مجموعه‌ای از «صندوق فناوری باز» گذاشته شده تا بتواند به کاربرهای بیشتری خدمات دهد.

XS
SM
MD
LG