لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

تهدید علی یونسی و امیرحسین مرادی به «تجاوز» در زندان؛ یک روزنامه‌نگار: «هولناک» است


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

فراخوان «اقدام فوری» سازمان عفو بین‌الملل برای درخواست آزادی فوری و بی‌قید و شرط علی یونسی و امیرحسین مرادی که در آن اتهامات منتسب به این دو دانشجو «ساختگی» و محاکمه آنها «ناعادلانه» توصیف شده، واکنش‌هایی را برانگیخته است.

عفو بین‌الملل به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که این دو زندانی سیاسی با انتقال از بند ۲۰۹ زندان اوین به مکانی خارج از زندان در حالی که مأموران وزارت اطلاعات هشدار دادند در آن جا مقررات زندان اعمال نمی‌شود، تحت تهدید به مرگ و خشونت جنسی به اعتراف مجبور شدند.

فرزاد صیفی‌کاران، روزنامه‌نگار، تهدید این دو دانشجو به «تجاوز» از سوی نیروهای امنیتی زندان را «هولناک» توصیف کرده است.

صفحه توییتری «آزادی علی و امیرحسین» نیز با بیان این که سازمان عفو بین‌الملل جزئیات بیشتری از شکنجه‌های اعمال شده بر امیرحسین مرادی و علی یونسی و تأثیر آن بر روند دادگاه و محکومیتشان افشا کرده، نوشت، «مأموران وزارت اطلاعات با استفاده از تهدید به تجاوز جنسی و مرگ» از آن دو «اعتراف اجباری گرفتند.»

علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی جوان دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب در رشته کامپیوتر و فیزیک و برنده مدال طلا و نقره در المپیاد نجوم هستند که هر یک از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۶ سال زندان محکوم شده‌اند که ۱۰ سال آن قابل اجرا است.

عفو بین‌الملل گفته است این احکام بر اساس اتهام‌های جعلی و ساختگی و پس از یک محاکمه ناعادلانه صادر شده و بار دیگر از غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه خواسته با لغو این حکم‌ها این دو دانشجو را فورا آزاد کند.

این نهاد بین‌المللی حقوق بشری همچنین خواسته تحقیقات دقیق و مستقل درباره اظهارات این دو دانشجو در مورد شکنجه و بدرفتاری با آنها انجام شود.

یونسی و مرادی در فروردین ۱۳۹۹ در حالی که ۲۰ ساله بودند بازداشت شدند. مقامات قضایی آنها را به «تخریب»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم کردند، اما خانواده‌هایشان این اتهام‌ها بی‌اساس و مردود می‌دانند.

با وجود درخواست‌های گسترده برای آزادی این دو زندانی سیاسی، از جمله نامه شماری از برندگان جایزه نوبل، چهره‌های دانشگاهی، و نهادهای حقوق بشری، علی یونسی و امیرحسین مرادی ۲۸ ماه است که بدون حتی یک روز مرخصی در زندان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG