لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

سازمان ملل متحد: توافق ایران و عربستان «فرصتی» برای اتمام جنگ یمن است


هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن (آرشیو)
هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن (آرشیو)

هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، روز چهارشنبه گفت که در نتیجه توافق عربستان سعودی و ایران برای از سرگیری روابط، شتاب برای پایان دادن به درگیری‌ها در یمن بیشتر شده است.

به گزارش رویترز، هانس گراندبرگ در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر جنگ خواست که «از [این] فرصت استفاده کنند» و گام‌های قاطع به سوی صلح بردارند.

هانس گراندبرگ گفت: «تلاش‌های دیپلماتیک شدید در سطوح مختلف برای پایان دادن به درگیری در یمن ادامه دارد.»

جنگ یمن به طور گسترده به عنوان یک جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران تلقی شده است و این دو کشور از طرف‌های مخالف در جنگ یمن حمایت کرده‌اند.

پس از آن که حوثی‌های همسو با ایران در سال ۲۰۱۴ دولت یمن را از صنعا بیرون کردند، ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ به حمایت از دولت وارد جنگ شد.

گراندبرگ که پیشتر در اوایل این هفته از تهران بازدید کرد به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت طرف‌های جنگ باید از فرصت پیش آمده برای برداشتن گام‌های قاطع به سوی آینده‌ای صلح‌آمیز استفاده کنند.

در همین حال، تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن، نیز برای جلو بردن تلاش‌های دیپلماتیک در خصوص صلح یمن، سفر خود را به عربستان سعودی و عمان آغاز کرد.

آتش‌بسی که با میانجیگری سازمان ملل که در آوریل گذشته در یمن توافق شد، علیرغم انقضای آن در اکتبر گذشته و بدون آن که طرفین آن را تمدید کنند، تا حد زیادی ادامه یافته است.

XS
SM
MD
LG