لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

ادعای شورشیان حوثی یمن: پرتاب موفقیت‌آمیز موشک بالیستیک به ریاض


عکس آرشیو
عکس آرشیو

شورشیان یمن خبر از نخستین پرتاب موفقیت‌آمیز یک موشک بالیستیک به سوی ریاض، پایتخت عربستان سعودی، دادند. به گفته این شورشیان، پایتخت عربستان سعودی هدف حملات بیشتری از سوی آنها قرار خواهد گرفت.

بنا به گزارش نیویورک‌تایمز، «سبا نت» خبرگزاری رسمی حوثی های یمن، روز دوشنبه ۱۸ بهمن، گزارش داد که موشک بالیستیک شورشیان حوثی، پایگاه نظامی «المزاحمیه» در شرق ریاض را هدف قرار داده اند. این پایگاه نظامی در چهل کیلومتری شهر المزاحمیه و در فاصله هزار کیلومتری از صنعا، پایتخت یمن، قرار دارد.

مقامات عربستان سعودی هنوز درباره ادعای شورشیان حوثی درباره پرتاب این موشک بالیستیک خبری منتشر نکرده اند.

رسانه های ایران نیز روز گذشته به نقل از «نیروی موشکی ارتش یمن» گفتند «شهر ریاض حالا دیگر هدفی آسان برای موشک های یمنی است.»

در دو سال اخیر عربستان سعودی و برخی کشورهای غربی ایران را به کمک تسلیحاتی به حوثی ها متهم کرده اند. ایران این اتهام را رد کرده است.

پیشتر مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره فعالیت های ایران گفته بود، جمهوری اسلامی ایران از گروه های شورشی در یمن حمایت می کند و هشدار داده بود که ایران به خاطر فعالیت های تهدیدآمیزش در منطقه رسما تحت نظر قرار خواهد گرفت.

عربستان سعودی رهبری یک ائتلاف بین المللی برای مبارزه با شورشیان حوثی یمن را از ماه مارس ۲۰۱۵ آغاز کرده است. در ماه اکتبر سال گذشته، عربستان خبر داد که یک موشک پرتاب شده از سوی شورشیان حوثی را در هوا شناسایی و آنرا خنثی کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG