لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

جان کری: تمرکز نشست کمپ دیوید بر تروریسم و نقش ایران در تنش‌های منطقه‌ای است


جان کری: تمرکز نشست کمپ دیوید بر تروریسم و نقش ایران در تنش‌های منطقه‌ای است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، هدف نشست وزرای خارجه عضو شورای همکاری خلیج فارس در کمپ دیوید، را تمرکز بر خطر تروریسم در منطقه و نقش ایران در تنش‌های منطقه‌ای عنوان کرد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده که برای فراهم کردن مقدمات برگزاری نشست کمپ دیوید و دیدار با وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به پاریس سفر کرده بود، روز جمعه با تاکید بر تقویت روابط آمریکا و متحدانش در منطقه گفت: « جلسه کمپ دیوید بر خطر تروریسم در منطقه و نقش ایران در برخی از تنش های منطقه ای متمرکز خواهد بود.»

از سوی دیگر کاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تلاش برای کاهش تنش در خاورمیانه با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در واشنگتن ملاقات خواهد کرد. بنا به اعلام کاخ سفید، آقای اوباما، روز چهارشنبه، قبل از استقبال از رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، با پادشاه عربستان دیدار و گفتگو خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مذاکرات هسته‌ای با ایران‌، جنگ در یمن، که ایران و عربستان سعودی را در تقابل هم قرار داده است، مسائل اساسی در گفتگوی رهبران آمریکا و عربستان خواهد بود. آقای اوباما بر این باور است در صورتی که مذاکرات هسته‌ای در تلاش برای مهار برنامه هسته‌ای ایران با شکست مواجه شود، شرایط در خاورمیانه رو به وخامت خواهد گذاشت.

در همین چارچوب، جان کری وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در فرانسه گفت، واشنگتن و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در نشست هفته آینده رهبران این شورا با آقای اوباما در کمپ دیوید در خصوص سیاست‌های امنیتی مشترک خود در منطقه گفتگو و تبادل نظر خواهند کرد.

آقای کری گفت: «متحدان ما در شواری همکاری خلیج برای مدت‌های طولانی در کانون منافع آمریکا در منطقه هستند. ما امروز در مواجهه با چالش‌های بیشتری در منطقه همکاری می‌کنیم. این منطقه با چالش‌های ویژه‌ای روبرو است. از این رو همکاری برای منافع مشترک الزام‌آور است. برای ما حیاتی است که در مواجهه با چالش‌ها روابط با کشورهای منطقه را عمیق‌تر کنیم.»

آقای کری روز جمعه در تدارک برای نشست کمپ دیوید در روز سیزدهم ماه مه جاری با وزرای خارجه کشورهای قطر، کویت، عمان، بحرین، امارات متحده عربی و عربستان سعودی در فرانسه ملاقات کرد. آقای کری و همتایان منطقه‌ای خود پیرامون بحران در منطقه و نگرانی کشورهای خلیج فارس از نفوذ فزاینده ایران در منطقه گفتگو کردند. واشنگتن می‌خواهد نگرانی کشورهای منطقه را که احساس می‌کنند، آمریکا می‌خواهد تعامل کمتری در منطقه داشته باشد، رفع کند.

آقای کری گفت، جلسه کمپ دیوید بر خطر تروریسم در منطقه و نقش ایران در برخی از تنش‌های منطقه‌ای متمرکز خواهد بود. آقای کری به جزییات ابتکار واشنگتن و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در مواجهه با چالش‌های منطقه اشاره نکرد، اما بر حمایت از مخالفان معتدل در سوریه تاکید گذاشت. آقای کری از روند مذاکرات هسته‌ای با ایران و تعهدات آمریکا به امنیت کشورهای منطقه به کشورهای خلیج فارس اطمینان داد.

XS
SM
MD
LG