لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

توقف حملات به بندر حدیده، همزمان با مذاکره نماینده سازمان ملل با حوثی‌ها


«مارتین گریفیث» (چپ) فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن با «فيصل ابو راس» از دیپلمات های نزدیک به حوثی ها صحبت می کند.
«مارتین گریفیث» (چپ) فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن با «فيصل ابو راس» از دیپلمات های نزدیک به حوثی ها صحبت می کند.

«مارتین گریفیث» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن به منظور مذاکره با رهبران شورشیان حوثی عصر دوشنبه وارد صنعاء پایتخت آن کشور شد. نیروهای حامی دولت قانونی یمن به منظور افزایش شانس موفقیت ماموریت گریفیث عملیات حمله به بندر حدیده را فعلاً متوقف کرده اند.

آقای گریفیث که یک دیپلمات با سابقه بریتانیائی است و چهار ماه پیش به این سمت منصوب شد، در نظر دارد در دیدار با رهبران شورشیان حوثی از شدت گیری درگیری ها در بندر حدیده جلوگیری کند.

حدیده در جنوب غربی یمن، بزرگترین بندر آن کشور در مجاورت دریای سرخ است و بخش اعظم امدادهای انسانی از این طریق وارد یمن می شود.

این بندر و شهری به همین نام در مجاورت آن هنوز توسط شورشیان حوثی کنترل می شود.

از یک ماه پیش ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حملات شدیدی برای آزاد سازی بندر حدیده صورت داده است. با این حال این عملیات موقت، متوقف شد.

انور قرقاش وزیر خارجه امارات روز گذشته گفت، با وجود این که حوثی ها از این بندر برای واردات اسلحه و مهمات نیز استفاده می کنند، نیروهای حامی دولت قانونی یمن به منظور افزایش شانس موفقیت ماموریت مارتین گریفیث، در حومه بندر حدیده متوقف شده و از حمله به آن خودداری کرده اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته از اقدامات فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن و شروع گفتمان سیاسی در آن کشور حمایت کرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: کمیسیون اروپا از ابعاد فاجعه انسانی در یمن به خوبی آگاه است. اتحادیه اروپا کمک های مالی و جنسی هنگفتی در اختیار نهادهای بشر دوستانه ای می گذارد که آن را صرف جنگ زده ها و بیماران در یمن می کنند. ضمن ادامه و تعمیق امداد های انسانی به مردم یمن، اتحادیه اروپا از آغاز مجدد گفتمان سیاسی برای یافتن راه حل سیاسی برای آن کشور با تمام توان حمایت می کند.

چهارشنبه هفته گذشته، مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل با «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری قانونی یمن در بندر عدن در جنوب آن کشور دیدار کرد.

دولت قانونی یمن در سه سال اخیر با حمایت ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در جنگی داخلی با شورشیان حوثی که از سوی ایران حمایت می شوند، در آن کشور درگیر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG