لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

ایران از شرکت های آلمانی برای تامین مالی جنگ در یمن استفاده می کند


جمهوری اسلامی ایران اصلی ترین حامی شورشیان حوثی در یمن است.
جمهوری اسلامی ایران اصلی ترین حامی شورشیان حوثی در یمن است.

گزارشی از بنجامین واینتهال در روزنامه جروسلم پست

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از شرکت های آلمانی برای پنهان کردن فعالیت های غیرقانونی اش در تامین هزینه های جنگ علیه دولت طرفدار آمریکا در صنعا، پایتخت یمن، استفاده می کند.

بنا بر گزارش نشریه تایم: «سپاه پاسداران طی سال ها با نقض قوانین کنترل صادرات اروپا از شرکت های صوری آلمانی برای خرید ماشین آلات پیشرفته چاپ، کاغدهای مارک دار و مرکب های مخصوص استفاده کرده است.»

در این گزارش نوشته شده است: «سپاه پاسداران از این امکانات برای چاپ اوراق قرضه تقلبی بانک یمن به ارزش صدها میلیون دلار استفاده کرده و این پول ها را برای تامین جنگ نیابتی علیه نیروهای محاصره شده طرفدار دولت آمریکا در پایتخت یمن به کار برده است. ایرانی ها از شرکت های آلمانی به عنوان پوششی برای تامین مالی بدترین مناقشه از منظر صدمات انسانی سوء استفاده کرده اند.»

مقام های آمریکایی که این عملیات پنهانی ایران را کشف کردند، در ماه آوریل به ملاقات همتایان آلمانی شان در وزارت اقتصاد آن کشور در برلین رفتند.

آژانس های اطلاعاتی آلمان استراتژی ایران در استفاده از شرکت های صوری برای دستیابی به فناوری هسته ای و موشکی طی سال ۲۰۱۷ را مستند کرده اند.

به گزارش تایم: «هدف از ارائه شواهد کشف شده سوق دادن آلمان به سوی نه تنها مقابله با تحرکات ایران در جنوب شبه جزیره عرب بلکه مجاب کردن برلین به عدم اعتماد به تهران و پیوستن به تحریم های فلج کننده اقتصادی دولت ترامپ بر ایران بود.»

به گفته دو منبع آگاه به مذاکرات آمریکا و آلمان بر سر برجام، برلین از جمله متحدان اروپایی است که کمترین همکاری را در مقابله با فعالیت های جنگ طلبانه ایران نشان داده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG