لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۴

حمایت دولت یمن از طرح امنیتی سازمان ملل؛ حوثی‌ها ابراز بدبینی کردند


نمایی از بندر حدیده یمن در سواحل دریای سرخ - دی ماه ۱۳۹۵
نمایی از بندر حدیده یمن در سواحل دریای سرخ - دی ماه ۱۳۹۵

دولت قانونی مورد حمایت عربستان در یمن روز شنبه اعلام کرد با طرح دو ماده‌ای سازمان ملل متحد با هدف کاهش تنش و ارسال کمک به آن کشور موافق است؛ طرحی که شورشیان حوثی مورد حمایت ایران نسبت به آن ابراز بدبینی کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از همه طرف‌های درگیر در جنگ یمن خواست با طرحی که به ابتکار این نهاد بین المللی به منظور توقف خشونت‌ها در این کشور فقیر حوزه خلیج فارس تهیه و تنظیم شده است، موافقت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این طرح بندر حدیده که تحت کنترل حوثی‌هاست منطقه بی‌طرف اعلام شد و قرار است همزمان پرداخت حقوق کارکنان دولت نیز از سر گرفته شود. موقعیت این بندر برای ارسال کمک‌های بشردوستانه اهمیت بالایی دارد.

عبدالمالک المخلافی، وزیر خارجه دولت عبد ربه منصور هادی، در پیامی در توئیتر نوشت دولت یمن بار دیگر حمایت خود را از پیشنهادی که ابتدا در ماه مه از سوی نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن ارائه شد، اعلام می‌کند.

همزمان، یکی از سخنگویان حوثی گفت شورای امنیت در این طرح دست ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی را برای از سرگیری حملات در یمن باز گذاشته و حوثی‌ها حق پاسخگویی به هر حمله‌ای را برای خود محفوظ می‌دانند.

یمن از حدود دو سال پیش به این طرف گرفتار درگیری‌های داخلی شده است که تاکنون بیش از ۱۰ هزار قربانی داشته و بسیاری از جمعیت آن کشور نیز علاوه بر آواره شدن از محل زندگی خود، در معرض قحطی و گرسنگی قرار گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG