لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

جنگنده‌های عربستان یک پایگاه موشکی در حومه صنعا را هدف حمله قرار دادند


جنگنده‌های عربستان یک پایگاه موشکی در حومه صنعا را هدف حمله قرار دادند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

جنگنده‌های عربستان سعودی روز دوشنبه به یک پایگاه موشکی در حومه صنعا پایتخت یمن حمله کردند و بنا بر گزارش‌ها، شدت انفجار ناشی از این حملات به قدری بود که شیشه خانه‌ها در داخل شهر به لرزه در آمد و برخی منابع محلی هم از کشته شدن دست کم ۲۵ نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر خبر دادند.

این مرکز موشک‌های اسکاد یمن، در تپه‌های فج عتان و در نزدیکی محله حده از مناطق تحت تصرف شبه‌نظامیان حوثی در نزدیکی پایتخت یمن واقع شده است، که در عین حال محل استقرار کاخ ریاست جمهوری و اکثر سفارتخانه‌های خارجی است.

خبرگزاری دولتی یمن که در حال حاضر در کنترل حوثی‌ها است، در گزارشی درباره حمله هوایی امروز به این مرکز موشکی به نقل یک مقام محلی نوشت «ده‌ها نفر شهید و صدها نفر مجروح» شده‌اند، که به گزارش خبرگزاری رویترز، این گفته می‌تواند نشان آمار بالاتری از تلفات ناشی از این حمله باشد.

در همین حال، رهبر شورشیان حوثی می‌گوید، ریاض می‌خواهد با این عملیات به عوامل القاعده در جنوب یمن، برای حمله به پادگان‌ها و مراکز نظامی و مصادره تسلیحات ارتش کمک کند؛ و به همین دلیل هدفی جز تسلط بر یمن ندارد.

عبدالمالک الحوثی، رهبر قوم حوثی در یمن می‌گوید «رژیم سعودی، به هیچ وجه حق ندارد در امور ما دخالت کند؛ این کشور ما و مسئله ماست. ما یمنی‌ها باید خودمان سرنوشت و حکومت خود را انتخاب کنیم، و این که چگونه این کار را می‌کنیم، موضوع داخلی یمن است.»

پیشتر در روز یکشنبه، ژنرال احمد العسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف گفت، حملات هوایی «۹۷ درصد از توان نظامی حوثی‌ها را که از ارتش یمن مصادره کرده‌اند خنثی کرده، و تسلیحات و ادوات نظامی شورشیان حوثی تنها به تعدادی آتشبار و خمپاره‌انداز با برد کوتاه محدود شده است.»

ائتلاف به رهبری عربستان که از حدود سه هفته پیش، مواضع شبه‌نظامیان شیعه حوثی در یمن را هدف حملات هوایی قرار داده است، پیشتر نیز به این مرکز موشکی حمله کرده بود، اما به گفته شاهدان عینی، هیچکدام از آنها به اندازه بمبارانی که در اولین ساعات بامداد دوشنبه انجام شد، شدید نبوده است.

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه کاردار عربستان در تهران را در اعتراض به انفجاری که در نزدیکی محوطه سفارت ایران در صنعا رخ داد، به وزارت خارجه احضار و یادداشت رسمی اعتراض ایران را به وی ارائه کرد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه نوشت، به کاردار عربستان سعودی در تهران گوشزد شده است که مسوولیت امنیت دیپلمات‌ها و مکان‌های دیپلماتیک در یمن، بر عهده عربستان است.

به گزارش ایرنا راکت یا موشکی روز دوشنبه به چند متری سفارت ایران در صنعا اصابت کرده که منجر به شکسته شدن شیشه‌های سفارتخانه شد، اما به گفته آقای امیرعبداللهیان، به سفیر و کادر دیپلماتیک حاضر در سفارت ایران آشسیبی نرسیده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد وزیر خارجه اندونزی نیز حمله هوایی امروز عربستان در نزدیکی منطقه‌ای که سفارتخانه‌های خارجی در آن واقع شده است را محکوم کرده و گفته است در اثر این حمله دو تن از کارکنان سفارت اندونزی مجروح شده و ساختمان سفارت نیز صدمه دیده است.

همزمان، صدها تن از سنی‌های پاکستان نیز که از اعضا و حامیان جمعیت اهلِ حدیث هستند، به طرفداری از عربستان سعودی در مبارزه با شیعیان حوثی در یمن تظاهرات کردند.

بنا به تصمیم پارلمان پاکستان، اسلام آباد در حوادث یمن بی‌طرف خواهد بود، اما رهبران این تظاهرات که در شهر لاهور در شرق پاکستان برگزار شد، از مقام‌های کشورشان خواستند در تصمیم خود تجدیدنظر کنند.

XS
SM
MD
LG