لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

گاردین: یمن به دلیل محاصره دریایی عربستان با فاجعه انسانی روبرو است


روزنامه گاردین چاپ لندن در مقاله‌ای که روز جمعه در وبسایت خود منشتر کرد، به نقل از سازمان ملل متحد و دیگر نهاد‌های امدادرسان بین‌المللی، نوشت محاصره دریایی یمن که توسط نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به اجرا در آمده، موجب شده است حدود ۸۰ درصد، معادل ۲۰ میلیون شهروند یمنی، نیاز حیاتی به غذا، آب آشامیدنی و دارو پیدا کنند.

به نوشته این روزنامه اگر چه واشنگتن و لندن از ریاض خواسته‌اند که از شدت این محاصره دریایی بکاهد، اما عربستان این درخواست را هنوز نپذیرفته،

و حتی تاکنون ۲۴۷ میلیون دلاری که قرار بود به عنوان کمک انسان‌دوستانه به این کشور بدهد، را نیز پرداخت نکرده است.

قرار بود ریاض این مبلغ را به صندوق هماهنگی امور انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد واریز کند.

نیاز مبرم مردم یمن به ارزاق، سوخت و تجهیزات پزشکی و دارو موجب شده که حمایت ایالات متحده و بریتانیا از نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان زیر سئوال برود. نیروهای عربستان از آمریکا کمک‌های لجیستک و اطلاعاتی، و از لندن همه گونه حمایت غیر از کمک نظامی، دریافت می‌کنند.

هنوز ریاض به اصرار غرب مبنی بر صرفا بازرسی از کشتی‌های مشکوک که به مقصد یمن راهی می‌شوند، پاسخی نداده است. برخی از گروه‌های امدادرسان می‌گویند که عربستان حتی از پهلوگیری کشتی‌های حامل آرد در بنادر یمن جلوگیری می‌کند.

بندر الحدیده تنها بندر فعال این کشور شاهد کاهش کشتی‌هایی که می‌توانند بار خود را تخلیه کنند، بوده است. برخی از این کشتی‌ها باید روزها در نوبت بازرسی قرار بگیرند.

بر اساس این گزارش، وضعیت بیمارستان‌های یمن نیز وخیم است، زیرا با نبود دارو و تجهیزات پزشکی، و حتی سوختی که بتوانند برق این مراکز را تامین کنند، مجبور به بستن درهای خود شده‌اند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، واشنگتن از ریاض مصراً خواسته است به کشتی‌های حامل مواد سوختی، دارو و ارزاق عمومی، اجازه پهلوگیری و تخلیه بار بدهد.

لندن نیز از نیروهای ائتلاف که علاوه بر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، شامل مصر، اردن، سودان نیز می‌شود، خواسته که صرفا بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع اطلاعاتی معتبر از ورود کشتی‌های مشکوک جلوگیری کنند.

این وضعیت نامشخص در اجازه پهلوگیری کشتی‌ها موجب شده که شرکت‌های کشتیرانی در مورد استفاده از کشتی‌هایشان به مقصد یمن تجدید نظر کنند.

طی یک هفته اخیر نیروهای ائتلاف اجازه داده‌اند حدود یک دهم ازمجموع ۵ میلیون تن سوخت مورد نیاز ماهانه یمن، به این کشور وارد شود.

به نوشته این روزنامه، محاصره یمن شامل محاصره هوایی و زمینی نیز می‌شود، و اقتصاد شکننده و فلج این کشور را به بدترین وضع خود رسانده است.

کشورهای ائتلاف بر این باورند که شیعیان حوثی یمنی، نیروی نیابتی جمهوری اسلامی ایران هستند.

از بدو حملات نیروهای ائتلاف به یمن، بر پایه گزارش سازمان ملل، بیش از دو هزار غیر نظامی یمنی کشته شدند و یک میلیون بی‌خانمان و آواره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG