لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

ساکنان صنعا: بمباران های ائتلاف هوایی به بناهای تاریخی صدمه می زند


ساکنان صنعا: بمباران های ائتلاف هوایی به بناهای تاریخی صدمه می زند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

ساکنان صنعا، پایتخت یمن می گویند بمباران های ائتلاف هوایی به رهبری عربستان سعودی، به بناهای تاریخی این شهر صدمه می زند. بسیاری از این بناها که یونسکو آنها را میراث جهانی طبقه بندی کرده متعلق به قرن های هفتم و هشتم میلادی هستند.

بناهای تاریخی صنعا قرن ها قدمت دارد ولی شهروندان یمن نگرانند که جنگ داخلی و بمباران های اخیر موجب نابودی این میراث فرهنگی و تاریخی کشورشان شود.

در صنعا که یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است و میراث فرهنگی یونسکو به حساب می آید لرزش های ناشی از حملات هوایی به برخی از بناهای باستانی شهر صدمه زده است.

ائتلاف هوایی به رهبری عربستان سعودی در اواخر ماه مارس حملات هوایی علیه مواضع حوثی های یمن را آغاز کردند. این حملات موجب خرابی بسیاری از بناهای تاریخی یمن شده است.

یکی از این بناهای تاریخی یمن قلعه عثمانی است که مشرف به شهر تعز است. این دژ پس از این که حوثی ها در آن مستقر شدند هدف حملات هوائی قرار گرفت.

مبارک محمد احمد، یکی از ساکنان تعز می گوید «این یک دژ تاریخی است و باید از بمباران حفاظت می شد ولی نیروهای حوثی و نیروهای علی عبدالله صالح و تبهکاران آن را به یک پایگاه نظامی تبدیل کردند تا مردم را هدف قرار بدهند.»

یونسکو در ماه مه در بیانیه ای هشدار داد که حملات هوایی میراث فرهنگی بی نظیر یمن را که نشان از تمدن اسلامی دارد نابود می کند.

از زمان شروع جنگ در یمن تاکنون حدود ۲ هزار نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG